Ayı Üzümünün Faydaları

ayı-üzümünün-faydalarıAyı üzümü her yörede farklı bir isme sahiptir.  Antidoksin bakımından en yüksek meyvelerden biri diyebiliriz. Fundagiller familyasından olan bu üzüm yaban mersini, hoca yemişi gibi isimlerle de bilinmektedir. Ayı üzümü doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Taze olanı ekşi ve buruk bir tat verir.

Ayı üzümü 19. asırın başlamasıyla bilimsel araştırmalara doğada yabani olarak bulunurken bu asrın başlarında ilk başlarda Amerika’da daha sonraları Almanya’da ıslah edilmeye çalışılmıştır. Şifalı bitkiler kategorisine alabileceğimiz ayı üzümünün faydaları gayet fazladır. Bunlardan bazıları göz yorulması, katarakt ve şekerden kaynaklanan göz rahatsızlıklarında etkilidir. Kan şekeri ve kolestrolün düşürülmesinde faydalıdır. Şifalı bitkiler açısından basur rahatsızlığında da faydalı olduğu söylenebilir. Şifalı bitkiler çayı gibi kaynatılarak içildiğinde mikropları öldürme gücüne sahiptir. Ayı üzümünün faydaları arasında kanseri ve kap krizini önleyici etkisini de saymalıyız.

Ayrıca belirtmek gerekir ki bu bitki sürekli ve yoğun miktarda kullanmak sağlık sorunlarına yol açabilir. Hamile ve iki yaş altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir