Metabolizma Hızını Artırma

metabolizma-hızını-artırmaMetabolizma hızınız kilonuzun ve dolayısıyla sağlığınızın ne durumda işlev yürüttüğünü belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Eğer daha sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız, metabolizma hızınızı arttırıp, yediklerinizin fazla kiloya dönüşmesini engellemelisiniz. Bunu yapmak içinde Diyetisyen Fatma Yiğitoğlu’nun sizlere öğütlediklerini uygulamanızı öneriyoruz.

Metabolizma hızı nasıl artar?

-Vücuttaki fazlalığı yani biriken yağları azaltmak hatta bitirmek için egzersizler çok önemli bir yer tutar. Bu yüzden egzersizleri belli bir düzene koyarak yapmak çok önemli bir etkendir. Bildiğiniz gibi egzersizler düzenlilik halinde yağ yakar ve eğer metabolizma hızınız düşükse, bunu arttırmaya yarar.

 Metabolizma hızını artırıcı öneriler;

-Bol bol yeşil çay tüketmelisiniz. Zira içerdiği termojenik özelliği ile birlikte metabolizma hızınızı artırmada büyük rol oynar. Özellikle yukarıda bahsedilen düzenli egzersizlerden önce bir fincan yeşil çay tüketiminin spor sırasında yakılan kalorilerde büyük bir miktarda artış gösterdiği, araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

-Vücudumuzun işlevselliği adına su çok büyük önem taşır ki bildiğiniz gibi vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur. Haliyle vücut ihtiyaç duyduğu kadar su alamazsa metabolizma hızımızda doğru orantılı olarak düşer. Amacımız metabolizma hızını artırmaksa madem su tüketimini üst seviyede tutun.

-Proteinde önemli bir etkendir metabolizma hızımızda. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az bir oranda protein tüketiminin sonuçları arasında metabolizma hızının düşmesini de sayabiliriz. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus şudur. Vücuda ihtiyacı kadar protein verin. Eğer ihtiyaç fazlası proteinle beslenirseniz, metabolizma hızınızdan daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden karbonhidrat ve protein dozlarını dengede tutmak en önemli noktadır.

-Kafein. Birçok araştırmanın gösterdiği gibi kahve ve türevleri metabolizma hızını artırmaktadır.

-Tüketilen yemeklerde tercih edilen baharatlar, metabolizma hızımızı etkileyecek yani artıracak özellikteki baharatlardan seçilirse, doğal olarak metabolizma hızımızı artırmış oluruz. Ancak belirtmek zorundayız ki baharatların metabolizma hızındaki etkisi uzun süreden ziyade kısa sürelidir. En azından besinin tüketimi sırasında sizlere daha fazla hızlı bir metabolik yapı kazandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir