Basura Ne İyi Gelir?

basura-ne-iyi-gelirHalk arasında basur olarak da bilinen hemoroit devamlı oturmaktan, aşırı yemek yiyip kabız olmaktan, sıkıntıdan ve genetik hallerden kaynaklanan bir bağırsak hastalığıdır. Hemoroit anüs bölgesindeki damarların genişleyip bir et şeklini alması halidir. Hemoroit e genel olarak tüm baharatların olumsuz ektisi olduğu bilinmektedir fakat bunun ile birlikte iyi gelen bitkiler de vardır. Bunlar biberiye, safran, kişniş, nane, dereotu, tarçın vb.dir.

Basura İyi Gelen Bitkiler

Hemoroit doktora gidip muayene olmaya utanılan bu sebeple de kişilerin kendi imkânları ile bitkisel karışımlar hazırlayarak tedavi olmaya çalıştıkları bir hastalıktır. Ancak hemoroit tedavisine başlanmadan önce muhakkak bir doktora muayene olunması gerektiğini de söylemek gerekir. Çünkü şüphelendiğiniz şey hemoroit değil de daha önemli bir hastalığın ilk belirtileri olabilir. Bu uyarılardan sonra basura iyi gelen bitkiler başlığından bahsedebiliriz. Bu bitkilerden ilki keçiboynuzudur. Bir bardak suyun içerisine 10 gram kadar ufalanmış keçiboynuzu bitkisi konulur. Yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatılır. Basur hastalığı için oldukça faydalı olan keçiboynuzu çayından günde 5-6 bardak içilir. Basura bitkisel çözüm olabilecek başka bir bitki ise kuşburnudur. Kaynatılarak lapa şekline getirilen kuşburnu bitkisi ılıtıldıktan sonra şikâyet edilen bölgeye sürülür. 20-25 dakika bu şekilde bekletildikten sonra bölge ılık su yardımıyla güzelce temizlenir. Verdiğimiz bu bilgilerle basur için bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanmış olursunuz.

Yaygın olarak görülen basur belirtileri bazen önemli hastalıkların habercisi olabilir. Şüphelendiğiniz basur şikâyetiniz uyguladığınız bitkisel tedavi yöntemlerine rağmen geçmiyorsa ve şiddetli ağrılara sebep oluyorsa, şişlikler artıyorsa, şişen damarlar 4-5 gün içerisinde normal şekline dönmüyorsa, dışkı renginde değişiklik varsa zaman kaybedilmeden doktorunuza başvurmanız gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz. Eğer basurunuz varsa doktorunuzdan anüste oluşan şişlikler için merhem önerileri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir