Kurtpençesi Bitkisi ve Faydaları

kurtpençesi-bitkisi-ve-faydalarıDoğanın bize sunduğu mucizeler arasında şüphesiz kurtpençesi bitkisi de yer almaktadır. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımızla kurtpençesi neye iyi gelir, kurtpençesinin faydaları gibi konular üzerinde duracağız. Şüphesiz ki yazımızın sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuduğunuzda, bu müthiş bitkinin faydalarından yararlanmak isteyeceksiniz.

Ülkemizde Marmara bölgesi ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bu bitki, nemli, sulak ve de bataklık olan bölgeleri sevmektedir. Bitkiye yöresel olarak verilen isimler göbek tozu, yer yosunu, kirpi otu gibi isimlerdir.

Kurtpençesinin faydaları şunlarla sıralanabilir aslında. İshal rahatsızlığını engeller. Özellikle kırk yaş üstünde görülen romatizma rahatsızlığını azaltır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savaşır. Karaciğer hastalıklarıyla mücadele eder. Böbrek kumu rahatsızlığı olanların rahatlamasına yardımcı olur. Vücutta oluşan hafif yanıklar ya da zührevi rahatsızlıklarda haricen kullanılırsa faydası gözle görülür seviyededir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Basur gibi şikâyetlerin giderilmesine yardım eder. Gördüğünüz gibi kurtpençesi neye iyi gelir sorusuna verilebilecek birçok cevap mevcuttur.

Bu mükemmel bitkinin nasıl kullanılması gerektiği konusunda da bir şeyler hatırlatalım. Kurtpençesi bitkisinin, öncelikli olarak kökleri kurutulmuş olmalıdır. Sonrasında toprağın üst kısmında kalan bölgesiyle bu kurutulan kökler suda kaynatılmalıdır. Lakin dikkat edilecek nokta, bu bitki kullanılırken aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle alerjisi olan bireylerin bu bitkiden uzak durmasını şiddetle öneriyoruz.  Bir diğer şekilde ise; bir çay kaşığı kadar kurtpençesi, bir miktar suda üç dakika boyunca demlenmelidir. Kahvaltı öğününden yarım saat önce bir bardak kadar içilmelidir. Burada önemli olan aç karna içilmesidir. Eğer ki karaciğer hastalıklarıyla mücadele amaçlı kullanıyorsanız, günde iki bardak içmeniz tavsiye edilir. Ancak bir hafta kadar devam edilen takviyelerden sonra birkaç günlük ara vermeniz gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir