BİTKİLER

Ada Çayı Bitkisi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

ada-çayı-bitkisiAda çayı hakkında merak ettiğiniz herşey yazımızda sizlerle

Ada Çayı kerametleri yıllardır kullanılan bir bitkidir. Itırlı yaprakları kurutulduğunda grimsi bir görüntüye bürünen ada çayı uzun yıllardır pek çok sorun için kullanılan şifalı bitkilerin başında yer alır. Ada çayı kokulu bir bitkidir. Ada çayının hoş kokusu onun pek çok alanda kullanılmasına neden olmuştur. Çay olarak tüketilmesinden tutunda yemeklere varana kadar ada çayı hoş kokusu ile pek çok yerde bizlere sunulmaktadır.

Ada çayı genellikle güneşli yerlerde yetiştirilmesi gereken bir bitkidir, nitekim ada çayının yetiştirilme şartlarında don olayının olmaması gerekir. Don olayına karşı yüksek duyarlılık gösteren adaçayı kış şartlarına çok dayanıklı olmayan bir bitkidir. Ada çayının farklı türleri vardır, bunları yetiştikleri alana göre sıralayabiliriz. Mesela ada çayının ormanda yetişeni olduğu gibi onun çayır mera gibi alanlarda yetişenleri de fazlası ile mevcuttur. Ülkemizde ada çayı en çok nerede yetiştirilir diye sorarsanız eğer batı ve güney batı Anadolu ada çayı için oldukça elverişli yerler olup bu alanlarda sıklıkla adaçayı toplanmaktadır.  Ada çayının toplanması ise; menekşe gibi çiçek açan bu bitkinin çiçeklenmesinden hemen önce gerçekleşir. Ada çayı bitkisi çiçeklenme öncesinde toplanarak kurutulur. Bu dönem ise genellikle mayıs ve haziran aylarına denk gelmektedir.

Bin bir derde ve bin bir hastalığa deva olan ada çayı asırlarca efsanelere dahi konu olmuştur. Meryem ana yardım eden tek çiçek diye anılan ada çayı çiçeği kutsanmış bir çiçek olarak da adından sıklıkla bahsettirir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir