BİTKİLER

Kış Sebzeleri ve Faydaları

Kış Sebzeleri ve FaydalarıKış mevsimi kendini hissettirmeye başlarken marketlerin manav kısımlarında ki sebze ve meyvelerin kış kökenli olanlarının sayısı da giderek artıyor. Kış sebzelerinin faydaları nelerdir? Neler kış sebzeleri arasında sayılır bugün bizlerle birlikte olacak. Öncelikli olarak kış sebzeleri nelerdir?

Turp; en bilinen kış sebzeleri arasında yer alan turp, bazılarının sofralarından hiç eksik etmediği bazılarının ise sofrasına koymaktan pek haz etmediği kış sebzesi türüdür. Oysa ki turp son derece faydalı bir şifa deposudur. Kış sebzelerin faydaları nelerdir diyorken turpun faydalarına değinmeden edemeyeceğiz. Potasyum eksikliğime birebirdir. Halsizlik yaşayanlar için turp mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren turp birçok kış hastalığı için de koruyuculuk üstlenir.

Brokoli; o olmadan bir kışı geçirmek neredeyse imkansız. Diyet yemeği olarak bilinse de brokoli tam bir kış sebzesi olma görevini sonuna kadar gerçekleştirmektedir. Oldukça vitaminli olan brokoli içinde barındırdığı besin değerleri ile birlikte mide hastalıkları içinde birebirdir. Kış sebzelerinin faydaları içinde brokolinin faydaları önemli bir yer tutmaktadır.

Lahana; kalsiyum zengini lahana yine bir kış sebzesidir. Ayrıca bakır demir ve potasyum açısından da lahana iyi bir besin deposudur.

Havuç; kış sebzeleri havuçsuz olmaz diyoruz. Kış salatalarının olmazsa olmazı havuç manavlarının reyonlarını turuncu turuncu süslemeye başladı bile. Enerji veren özelliği ile başta çocuklar tarafından mutlaka tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Havucun faydaları içinde en bilineni mide ve bağırsak rahatsızlıkları için birebir olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir