Acı Çehre Faydaları

Acı çehre neye iyi gelir?

Acı çehrenin faydaları nelerdir?

Acı çehre meyvesi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Acı çehre, ak diken, acı çehre meyvesi, acı çehre tohumu, halk dilinde pek çok söylemi olan bu bitki günden güne insanlar tarafından fark ediliyor ve yararları dikkat çekmeye başlıyor. Bugün sizlerle acı çehre tohumu faydaları üzerine bir yazı ile birlikteyiz. Kanser başta olmak üzere özellikle bağırsak sistemi üzerinde oldukça etkili bir bitkidir acı çehre. Siyah mini mini tohumlar şeklinde bilinen bu bitki şiddetli bir müshil etkisi gösterir. Acı çehrenin halk dilinde en bilinen bir diğer adı da ak dikendir. 4 cm ebatında yaprakları bulunan bu bitki mutlaka dikkatli ve doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

(Rhamnus cathartica)

 

Acı çehre tüketenler dikkat!

Acı çehre oldukça etkili bir bitki olduğu için kullanımına mutlaka dikkat etmek gerekir. Şiddetli ishal yapabilen acı çehre meyvesi kesinlikle uzun süreli tüketilmemeli, mutlaka kısa süreli tüketimler halinde alınmalıdır. Acı çehre meyvesi karın ağrısı, şiddetli sancılar, terleme, üşüme gibi sorunları şiddetli ishal ile birlikte gösterebilmektedir. Acı çehre gibi etkili bitkiler mutlaka uzman ve doktor gözetiminde alınmalıdırlar.

Acı çehrenin faydaları;

Kanser tedavisinde kullanılır.

Bağırsakları düzenleyicidir.

Acı çehre bitkisinin zayıflama etkisi vardır.

Acı çehrenin faydaları arasında idrar söktürücü özellikte olması da önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle vücuttan toksin atımı için acı çehre otundan faydalanılır.

Kanı temizleyen acı çehre bitkisi sağlık açısından son derece önemli bir üründür.

Acı çehre meyvesi nasıl kullanılmalıdır?

 

acı-çehre-faydaları (2)Acı çehre bitkisi kabızlık sorunu yaşayanlar tarafından 1 adet ağızda çiğnenerek alınabilir. Ölçü noktasında ısrarcıyız çünkü bir bitki hayli etkilidir. Acı çehre meyvesi bir adeti ile müshil etkisi gösterebilmektedir. 1 adet alınan acı çehre bitkisini ağzınızda iyice çiğneyerek bol su ile tüketiniz. Tükettikten sonrada gün içerisinde yine bol su tüketimine özen gösteriniz, zira ishal ile birlikte vücutta önemli ölçüde su kaybı yaşanmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir