BİTKİLER

Amaranthın Faydaları

Amaranthın FaydalarıŞifalı bitkiler ailesine son zamanlarda eklenen ve popülerliği günden güne artan amaranth bitkisini tanıyoruz bugün. Biz onu yeni yeni tanımaya başlasakta bu şifalı bitki uzun yıllardır pek çok topluluk tarafından adeta bir mucize olarak tüketilmektedir. Bugün sizler için amaranth nedir, amaranthın faydaları nelerdir konulu bir yazı hazırladık. Bu yazımızda sizlerde yepyeni bir doğa mucizesi ile tanışıp aslında doğada saklı nice sırlar olduğunu göreceksiniz.

Amaranth nedir, amaranthın faydaları nelerdir?

İlk olarak Aztek ve Inka yerlileri tarafından kullanılmaya başlanmış ve sonrasında Meksika ve Güney Amerika’ da yetiştirilmeye başlanmış değerli bir bitkidir. Kişinin bir günde alması gereken protein miktarını karşılayan amaranthın son derece yararlıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için bağırsaklar üzerinde çok yararlı olmaktadır. İçinde harika bir amino asit karışımı bulunmaktadır. Kanser ve kalp hastalıklarının önlenmesi için etkin rol oynar. Kalsiyum, bakır, demir, fosfor, magnezyum açısından çok zengin olan amaranthın her bakımdan sağlıklıdır. Dengeli bir şekilde yağı ve çayı kullanılmaktadır. Mideyi ve bağırsakları temizleyen özel içeriklere sahiptir. Çiçeklerinin hırız ibiğine benzemesi ile, halk arasında diğer adıyla horoz ibiği adıyla anılmaktadır. Yazımıza devam ederken amaranthın faydaları hakkında bilgi almaya devam edelim.

Amaranthın faydaları

Son derece faydalı olan bitki amaranthın diyabet hastalığı için de kullanılmaktadır. Kandaki şeker seviyesini dengeleyen mucize bitki, kalp hastalıkları için de koruyucu olmaktadır. Kötü kolesterolü düşüren amaranthın iyi kolesterolü yükseltmektedir. Üstelik göğüs kanseri hastalıklarında, tümörün büyümesine engel olan etkilere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir