BİTKİLER

İncir ve İncir Kurusunun Faydaları

kuru-incirKutsal kitapların kutsal meyvesi incir ve incir kurusu ile ilgili birlikteyiz. İncir içerisinde barındırdığı muhteşem içeriği ile bitkisel dermanların en önemli fertlerinden biridir. İncir taze bir meyve iken zevkle tüketilen bir besin olmasının yanı sıra kurutulmuş şekli ile de onu her mevsim tüketebilmemize imkan tanıyan çok lezzetli bir meyve kurusudur.

İncir kurunun faydaları arasında onun bir diyet yemeği olması önemli bir özelliğidir. Neredeyse tüm diyet programlarının içerisine incir kurusu dahil edilmelidir. İncir kurusu diyetlerde ara öğün olarak kullanılan ve oldukça çok tutan bir lif kaynağıdır. Bir adet kuru incir içerisinde 2 gram kadar lif vardır. Diyet dönemleri içerisinde bağırsakların yaşadığı değişim sonrasında kabızlık büyük bir diyet problemi olmaktadır, fakat incir kurusu faydaları arasında bu problemi yok etmesi de yer almaktadır.

İncir kurusu bağırsakların en büyük dostudur. İncir kurusu faydaları içerisinde en bilineni olan bağırsak faaliyetlerini artırması onun kolon kanserini önlemesinin yanında kolon kanseri olan kişilerin bağırsak faaliyetleri için büyük bir yardımcıdır.

• İncir kurusunun içerisinde hem çözülebilir lifler hem de çözülmeyen lifler yer almaktadır. Bu iki farklı lif türünün bir arada bulunması incir kurusunun faydaları için maksimize olan bir özelliktir. Nitekim bu iki lif türünün birlikte kullanılması kanseri önleme noktasında en etkin silahlardan biridir.

İncirin faydaları ve daha doğrusu hem incirin hem de incir kurusunun faydaları arasında yer alan bir diğer özellik incirin kalp hastalıklarını önleyici etkisi olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir