Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

karahindibanın-faydaları-nelerdirKara hindiba faydaları gibi bir konuya girmeden önce bu bitkinin genel özelliklerinden bahsetmemiz gerekir. Genel olarak yolların kenarlarında ya da çayırlarda yetişen ve sarı bir çiçeği olan bitkidir. Halk arasında yöresel farklılık gösterse de acı günek, arslan dişi gibi isimlerle de anılır. Kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengin olan bu bitki, yani karahindiba faydaları bakımından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Karahindiba Yararları

Kara hindiba yararları konusuna gelirsek eğer şunları söylememiz mümkündür; besleyicilik özellikleri çok yüksek olduğu için vücuda güç ve zindelik verir, öksürük sorununu çözer ve göğsü yumuşatır, idrar sökümü sağlar, annelerin sütünü arttırır, uykusuzluk problemine karşı çözümdür, karaciğerde oluşan şişkinlikleri indirir ve bunun gibi bir çok fayda sağlar. Gördüğünüz gibi kara hindiba yararları oldukça fazladır.

Karahindiba Faydaları

Bu bitkinin sağlayacağı faydaları kazanmak için nasıl kullanıldığı da bilinmesi gerekir. Kara hindiba faydaları maksimum seviyede kazanılmak istiyorsa aşağıda belirteceğimiz şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Daha çok sebze sınıfına giren bu bitkinin yaprakları salatalarda kullanılabilir. Bundan ziyade, kökünü yaşken doğrayabilir ve yine salatalara katabilir ya da kökler kurutulduktan sonra öğütülmek suretiyle kahve yapımında kullanılabilir. Başka bir yöntem ise yaprakları taze iken kaynatılarak lapa halinde haricen kullanılmak üzere egzamalı ya da sivilceli bölgeye uygulanabilir. Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde karahindiba faydaları maksimum seviyede kazanılacak ve fayda maliyet açısından en üst seviyede fayda sağlanmış olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki; eğer ki bu bitkiye karşı herhangi bir alerjik durumunuz varsa, doktorunuza danışmadan tüketime geçmemelisiniz. Aksi takdirde daha büyük problemlere yol açabilirsiniz.

Doğanın bizlere sunduğu bu ve bunun gibi bir çok bitkinin nelere faydası olduğunu öğrenmek için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir