BİTKİSEL YAĞLAR

Okaliptus Yağı ve Faydaları

okaliptus-yağı-faydalarıOkaliptus yağı nedir, okaliptus yağı ve faydaları nelerdir, okaliptus yağının yararları nelerdir, okaliptus yağı neye iyi gelir bu yazımızın ana yanıt vereceği başlıklar olacak.

Okaliptus yağı, okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen bir yağdır.  Bilinmediği dönemlerde sadece Avustralya’da yetiştirilen bu bitki günümüzde artık her yerde yetiştirilmektedir. Okaliptus bitkisi çok güçlü ve keskin kokusu olan, içerisinde bulunan mentole benzeyen euclyptol maddesi okaliptusa kok veren ana bileşendir. Bu bitki kokusunu bir maddeden almaktadır.

Böylesine güçlü kokusu olan okaliptus yağının faydaları ise şunlardır:

Öncelikle sivrisinek vb. böcek kovucularda yani haşere ilaçlamada etkin madde olarak ilaçlama sektöründe kullanılmaktadır.

Bunun dışında okalitiptus yağı neye iyi gelir denecek olursa onun da yanıtı mevcuttur. Okaliptus yağı ve faydaları pek çoktur. En çok güzellik endüstrisinde kullanılmaktadır.  Saçlar kadınların vazgeçilmez güzellik parçalarından biridir. Kadınlar canları sıkıldıkça saçlarıyla oynasalar bile ister uzun olsun, ister kısa değişmeyen tek şey boyu ne olursa olsun saçın her daim bakımlı olması, dökülmemesi, parlak ve gür görünmesidir. Aslında bu sadece kadınlar için değil, erkekler hatta çocuklar içinde geçerlidir. Kimse kötü görünen bir saçla sokağa çıkmak istemez. İşte tam burada okaliptus yağının yararları devreye girer. Saç bakımı ve saçların gürleşmesi için kullanılmaktadır. Okaliptus yağı ile saç diplerine yapılan bakım ile saç dökülmelerinin önüne geçilmekte ve saç diplerinin nefes alması sağlanmaktadır. Bunun için saça okaliptus yağı ile özel bir maske mevcuttur. Yine okaliptus yağının faydaları arasında saç diplerine yapılan bu maske, saç köklerinde oluşabilen mantar vb. cilt hastalıklarını önlemekte ve iyi gelmektedir.

Bunların dışında okaliptus yağı solunum sistemleri, kas sistemleri içinde faydalıdır. Ayrıca antibakteriyel ve antiviral özelikler taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir