BİTKİSEL KÜRLER

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi

ayak banyosuAyak mantarı ayağın genellikle ön kısmında ve parmak aralarında daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Ayak mantarı için ilaç tedavisi yanı sıra bitkisel tedavi de uygulanmaktadır. Adeta pişik tarzında kızarıklıklar ile belirginleşen ayak mantarı kaşıntıyı da beraberinde getirir. Ayak mantarı pul pul dökülmeler bazen de iltihaplı kızarıklıklar gösterir. Ayak mantarı için bitkisel tedavi konumuzda bugün meşe kabuğu ile birlikte ceviz yaprağından yapılmış olan bir bitkisel kür tarifi paylaşacağız. Daha önce ki yazımızda da paylaştığımız üzere ayak mantarının oluşum nedeni iplik mantarı adı verilen bir bakteri türünün üremesinden kaynaklanmaktadır. Ayakta koku oluşumuna varana kadar pek çok olumsuz etki yaratan ayak mantarı bitkisel yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Ayak Mantarı Tedavisi, Ayak Mantarı Bitkisel Tedavisi

Ayak mantarı için bitkisel kür;

Bu kürümüzün yapımı aşamasında 2 ana maddemiz var. Bunlardan biri ceviz yaprağı bir diğeri ise meşe dalı kabuğu. Meşe dalı kabuğunda ve ceviz yaprağında bulunan tanen maddesi deri dayanıklılığını oldukça artıran bir maddedir. Deri de dayanıklılık arttıkça ayak mantarı giderek yok olacaktır.

Ayak mantarı bitkisel kür uygulanışı;

Bu bitkisel kürümüzü uygularken ilk olarak 3 litre kadar soğuk suyumuz bulunmaktadır. Bu suyun içine yaklaşık 1 su bardağından biraz az kadar öğütülmüş ceviz yaprağı koyuyoruz. Yine aynı ölçü de meşe ağacı dalı kabuğunun öğütülmüşü eklenir. Bu sun karışımı 3 saat kadar bekletilir. Daha sonra ise bu karışımı 15 dakika kaynatıyoruz. Kaynatırken kabın ağzı kapalı olmasına özen gösterelim. Ilıklaşıp demlenince ise karışımı süzelim. Süzülmüş karışım ile ayak banyosu yapacağız. Bu banyoyu ise normal banyomuzun peşine uyguluyoruz ve ayakları durulamadan kürde ki su ile kurumalarını sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir