KAÇ KALORİ

1 Dilim Kek Kaç Kalori?

1 Dilim Kek Kaç KaloriLezizliği dillere destan ve özellikle çay saatlerinin vazgeçilmezi olan kek bugün maalesef ki kalorisi ile konuğumuz oluyor. 1 dilim kek kaç kalori? Evet, 1 dilim yesem bir şey olmaz, bir dilim kek yesem ne olur ki! Çok mu tanıdık geldi bu söylemler, mutlaka öyledir! Hepimizin kek karşısında dayanılmaz bir yenilgimiz olduğu doğrudur, kek kalorisi ile bize yedikten sonra pişmanlıklar yaşatsa da 1 dilim kek yemenin kimseye bir zararı olmaz diye çoğu kez kek yemişliğimiz de vardır. Peki nedir kekin kalorisi, 1 dilim kek kaç kalori eder?

Kek kalorisi hesap edilirken içinde bulunan malzeme çeşitliğine göre kalori hesabı da değişiklik göstermektedir, örneğin portakallı bir kek ile çikolatalı bir kekik kalorisi aynı olamayacağı için bu noktada net bir tespit yapmak zor. Biz bugün sade kek kaç kalori, sorusunun cevabını vereceğiz.

1 dilim kekin kalorisi hesap edilirken, 1 porsiyon yani 100 gr kek dilimi dikkate alınmalıdır. Kekin kalorisi bu sabitlemeler yapıldıktan sonra 340 – 350 kalori arasında değişiklik göstermektedir. Yani 1 dilim kekik kalorisi ortalama 345 kaloriye denk gelmektedir. Yine altını çizerek söylüyoruz ki bahsettiğimiz kek sade kektir. İçine farklı malzemeler giren çikolatalı cevizli fındıklı gibi kekler kalori olarak çok daha yüksektir.

Kekin kalorisi yüksek olduğu için tüketiminde fazlaya kaçılmamalıdır. Zira kalorisi yüksek olduğu için kilo aldırması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle sizlere önerimiz kekin içinde kullanılan şeker yerine tatlandırıcı kullanırsanız ve kullandığınız unu esmer un (yulaflı un- kepekli un) gibi farklı seçenekler içinden seçerseniz kekiniz daha düşük kalorili olacak ve daha doyurucu olacaktır.  Yine de bu tip kekler bile aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir