NEYE İYİ GELİR?

Dut Neye İyi Gelir?

dut-neye-iyi-gelirBulunmayan şehir yok neredeyse! Ülkemizin dört köşesine dağılmış bir meyve ağacıdır dut. Bugün dutun faydaları içerisinden egzamaya değineceğiz. Egzama tedavisi için en sık karşılaştığımız bitkisel yöntem duttur. Dut neye iyi gelir diye sorduk bugün ve konumuzu egzama olarak seçtik.

Egzama ciltte kabuklu bir görüntü oluşturan yaralı ve tahriş olmuş bir cilt yapısına sahip olmayı sağlayan bir rahatsızlıktır. Egzama mikrobik ve bakteriyel bir hastalıktır. Egzama tedavisi için ise dut başlı başına bir ilaçtır.

Egzamaya karşı dut mikrop öldürücü görev üstlenmektedir.  Dutu tüketirken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus vardır. Dut emen tüketildiğinde daha etkili bir meyvedir. Bu nedenle dut dalından koparıldığında bekletilmeden yenmelidir.

Dut kadar dut yaprağı da oldukça etkili bir bitkisel ilaçtır. Pek çok bölgede dut yaprağı tüketimi vardır fakat yaygın değildir.

Dut neye iyi gelir dedik ve egzama cevabını verdik! Peki dut nasıl kullanılacak? Öncelikli olarak dut taze iken hiçbir işlem yapmadan tüketmenizden yanayız. Fakat her mevsim taze dut bulmak mümkün değil! Dutu egzama hastalığı için haricen uygularken şu şekilde bir kür uygulayabilirsiniz;

3 bardak kadar suyun içerisine 1 su bardağı kadar dut koyun ve kaynatın. Daha sonra ateşten alın. Birazcık ılımasını bekleyin. Egzamalı bölgeye sürün. Yada egzaman ellerinizdeyse ellerinizi bu küre bastırın ve bekletin. Oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir