NEYE İYİ GELİR?

Kuru Nane ve Nane Neye İyi Gelir?

kuru-naneBahçelerin ıtırlı bitkisi hoş kokusu ve lezzeti ile mutfakların vazgeçilmezi olan nane aslında bilinenden çok daha fazla mucizeye sahip bir bitkidir. Nane kurutularak ve taze hali ile sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Kurutulmuş nane sizlerin nanede dört mevsim faydalanmanızı sağlamaktadır. Ferah kokusu ile tanınan nane pek derdin dermanı olarak şifalı bitkiler arasında yerini fazlası ile almaktadır. Bugün ki yazımızda nane neye iyi gelir diyerek çıktık yola. Nanenin faydaları nelerdir bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz. Nanenin yararları ilk kez İbn-i Sina sayesinde gün ışığına çıkmıştır. Şimdi nanenin faydaları konusuna maddeler halinde değinelim.

• Öncelikle nanenin faydaları arasında onun sivilcelere iyi gelmesi yer almaktadır. Kavrulmuş unla karıştırılan nane bir merhem gibi sürülür bu sivilcelerin oluşumunu önleyen bir etki gösterir.

Nanenin önemli bir diğer faydası ise onun sarılık tedavisinde kullanılmasıdır.

• Kulak ve başta meydana gelen ağrıların tedavisinde naneden yararlanılır.

Nanenin faydaları içerisinde anne sütü için mucizeler yaratması da önemli bir rol oynamaktadır. Nane anne sütünü artırmaktadır. Göğüs üzerine sürülen nane sütün göğüste tutulmasına yardımcı olur.

Nanenin en bilinen faydası aslında solunum yollarına iyi gelmedir. Solunum yollarına iyi gelen nane solunum sıkıntısına astıma iyi gelmektedir. Hıçkırığı da gideren nane solunum yollarında bir sakinliği sağlamaktadır.

• Kanlı öksürüğe ve balgama başlı başına bir düşmandır nane, nanenin faydaları içerisinde bu özelliği onun bir bitkisel derman olmasını sağlamıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir