BİTKİLER

Avşar Otunun Faydaları

avşar-otunun-faydalarıBir şifalı bitkiler çeşidi olan avşar otu loğusa otugiller ailesinden bir bitkidir. 10-15 cm uzunluğunda olan avşar otu gölgeli orman altlarında büyür. Bitki kokuludur. Sarıdan yeşile çeşitli renklerde yetişir.

Avşar otunun faydaları sayılması gerekirse alt tarafı kusturma ve balgam söktürme özelliği ile bilinir. Kökleri ise koku vermek için kapalı sandıklara konur. Alkol veya sigara kullandıktan sonra ağız kokusunu gidermek için çiğnenebilir.

 Avşar otu idrarı artırmada ve kabızlık gidermede oldukça etkilidir. Avşar otunun faydaları arasında uyuza karşı etkili olması da bulunmaktadır. Ayrıca sinirleri yatıştırır ve migren kaynaklı baş ağrısına da iyi gelir. Şifalı bitkiler kategorisinde değerlendirdiğimiz bu bitki kuru ya da taze halde kullanmak mümkündür. Kurutma işi gölgede yapılmalıdır. Kuru olanı yeşil renklidir ve tadı acıdır. Kökleri kurutularak toz haline getirip çay olarak kullanılabilir. Ayrıca bazı dış yaralarda da kullanılabilir. Bu yönüyle de şifalı bitkiler uzmanları tarafından tavsiye sebebidir. Günde 4 defa yemeklerden önce küçük kahve fincanlarında içilmesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir