BİTKİLER

Hindistan Cevizi ve Hindistan Cevizinin Faydaları

hindistan-ceviziTropikal bir meyve Hindistan cevizi ile birlikteyiz aslında yabancısı olduğumuz bir bitki desek çokta yanlış bir cümle kurmamış oluruz Hindistan cevizi için. Hindistan cevizi ülkemizde yetişmeyen tropikal bölgelerde yetişen fakat ülkemizde aktarlarda rahatlıkla bulunabilen bir şifalı bitkidir. Hindistan cevizi hurma ailesinin bir ferdidir. Oldukça sert bir kabuğa sahip olan Hindistan cevizi kabuğu kırılarak yenilen ve portakaldan biraz daha büyük bir ağaç yemişidir. Hindistan cevizinin içerisinde ki o beyaz kısım muhteşem derecede yüksek proteine sahiptir. Bu yüksek protein çok az bitkide rastlanabilen bir düzeydedir. İçeriği sodyum, magnezyum ve sülfat yönünden muazzam derece de zengindir.

Hindistan cevizi faydaları ise şifalı bitkiler konusunun ana temasını oluşturmaktadır. Hindistan cevizi reflü hastalığı için başlı başına bir şifa kaynağıdır. Reflü hastaları için Hindistan cevizi tüketimi son derece önemlidir. Aslında tüm mide rahatsızlıkları için Hindistan cevizi tüketmek oldukça etkin bir alternatif tıp aracıdır. Gastrit, reflü, kolit, mide ülseri, hazımsızlık ve daha bir çok mide rahatsızlıklarının çözümü Hindistan cevizi tüketimi ile sağlanmaktadır. İdrar söktürme vücudun toksinlerden arınması Hindistan cevizi faydaları arasında yer alan bir başka özelliktir.

Hindistan cevizi kırılmadan muhafaza edilmesi gereken bir yemiştir. Kabuğu kırılmamış bir Hindistan cevizini oda sıcaklığında normal şartlar altında 4 veya 5 ay kadar muhafaza etmemiz mümkündür. Kabuğu kırılan Hindistan cevizi ise sütü içilerek hemen tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir