BİTKİLER

Bamyanın Faydaları

bamyanın-faydalarıBamya faydaları arasında en göze çarpanı vücuttaki toksinleri dışarı atmasıdır. Bamya faydaları toksinleri atmakla sınırlı değildir. Bamya faydaları arasında sindirim sistemimizi olumlu yönde etkileyen asit nötralizayon işlemine katkıda bulunması sayılabilmektedir.

Bamyanın faydaları

Bamyanın faydaları anlatılırken bamyanın içerdiği C vitaminini gözden kaçırmamak lazım. Bamyanın faydaları arasında bamyanın içinde barındırdığı K vitamini ile kemik yapımızı güçlendirmek, zengin mineral-demir ve magnezyum  içeriği ile vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayılabilir.

Çok yönlü faydaları olan bamya becerikli ellerde pişirildiğinde çok lezzetli bir yemektir. Yeni keşfedilen bir yönü de kansere karşı koruyucu bir etki göstermesi. Vücudunuzda iltihaplanma varsa yine size bol bol bamya yemenizi tavsiye edebiliriz.

Kemiği güçlendiren ve kanınızın pıhtılaşma kararlılığını koruyan bamya B vitamin deposudur. B1-b2-b3-b5 ve b6 vitaminlerini bolca barındıran bamyanın 100 gramında 29 kalori enerji ihtiva etmesi ile kilo almaktan korkanlar için veya kilolarını korumak isteyenler için de uygun bir diyet malzemesi olabilir. Hem az kalori barındırmak hem de çok zengin vitamin –mineral  barındırmak açsından bamya sofralarımızdan ayırmamamız gereken bir zenginlik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir