BİTKİLER

Baş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler

baş-ağrısı-için-şifalı-bitkilerBaş ağrısı birçok kişinin yakındığı bazen kronikleşmiş bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı sorunu yaşayan kişiler dayanılmaz ağrı ile baş edebilmek için çoğu kez ilaç tedavisi denerler. İlaç tedavisi ise sık sık tekrarlandığı için bünyenin buna verdiği tepkiler azalır. Baş ağrısı yaşayan kişi baş tarafına büyük bir baskı uygulanıyormuş gibi hisseder. Bizler bugün baş ağrısı için şifalı bitkiler konusunu işleyeceğiz. Fakat bundan önce kısaca baş ağrısı nedenleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Baş ağrısı nedenleri arasında en çok psikolojik nedenler gelir. Gerginlik gibi nedenler baş ağrısı için kaçınılmaz olabilmektedir. Çok az bilinse de oturma bozukluklarından kaynaklı gerginliklerde baş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Baş ağrısı için şifalı bitkiler;

Limon kabuğu: Limon kabuğu baş ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Limon kabuğunun iç kısmında yer alan beyaz tabakayı alın ve geriye kalan limon kabuğu ile şakaklarınızdan başlayarak kompres uygulayın.  Bu uygulamayı 2 yaşından küçük çocuklar yapmamalıdırlar. Ayrıca egzama rahatsızlığı bulunan hastalar içinde bu uygulama tavsiye edilmemektedir.

Karanfil: Baş ağrısı çeken kişiler için son derece iyi ve etkisi kanıtlanmış bir bitkidir. Karanfilden iki adet alın ve ağzınıza atın ağır ağır çiğnediğiniz karanfili daha sonra yutun. Adeta bir ağrı kesici etkisi yapan bu teknik eski dönemlerde en çok kullanılan baş ağrısı bitkisel çözümleri arasında yer almaktadır.

Nane Yağı: Nane yağı sinir sistemi üzerinde oldukça pozitif etki yaratmaktadır. Nane yağını koklamak dahi sinirleri yatıştırmak için adeta bir terapi etkisi yapmaktadır. Baş ağrısı için ise bir iki damla nane yağı ile şakaklarınız ovmanızı tavsiye ediyoruz. Nane yağı şakaklarınızda masaj ile birleşince bir rahatlama hissi yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir