BİTKİLER

Bitki Çayı Nasıl Demlenir?

bitki-çayı-nasıl-demlenirTürk milleti olarak geleneksel içeceklerimizin başında ıhlamur, nane-limon, adaçayı, kuşburnu gibi şifalı bitkiler yer almaktadır.  Gerek kafelerde gerek evlerimizde bu içeceklere kolaylıkla ulaşabilir keyifle demleyip içebiliriz. Bitki çayı nasıl demlenir diye düşündüğümüzde ise her bitkinin kendine göre bir demleme metodu olduğu karşımıza çıkar.  Şifalı bitkiler demlenirken bu metodlara uymak gerekir.

Bitki çayı nasıl demlenir sorusunu kök ve yapraklı bitki çayları olarak ayırarak vermek en doğrusudur.

Yapraklı bitki çayı nasıl demlenir;

Ihlamur, adaçayı, yeşilçay, ekinezya, anason, papatya, melisa, sinameki, kuşburnu, gibi şifalı bitkiler benzer demleme şekillerine sahiptir.

Öncelikle kaliteli iyi bir su kullanmak gerekir ki içme suyu tercihimizdir. Suyu kaynatıp ardından çayını yapacağınız bitkinin yapraklarını kaynamış suya ekleyin. Çayın demlenmesi için 5-10 dk kadar bekleyin.

Kök bitki çayı nasıl demlenir;

Havlıcan, zencefil, kabuk tarçın gibi sert köklü bu bitkilerin çayı ise kaynatma yolu ile yapılır. Yine aynı şekilde kaliteli bir içme suyu kullanmanız gerek. Suyun içine bitkileri atın ve düşük ateşte kaynayana kadar bekletin. Suyunuz kaynadıktan sonra süzgeç yardımı ile süzerek çayınızı içeceğiniz kaba alabilirsiniz. Tatlandırmak için limon ve bal kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir