BİTKİLER

Mor Renkli Meyvelerin Faydaları

mor-renkli-meyvelerMor renkli meyveler hakkında yapılan bilimsel araştırmalar kansere iyi gelen meyveler arasında mor renkli meyveler de olduğunu ortaya koymuştur. Yabanmersini, erik,  böğürtlen gibi mor renkli meyveler bol miktarda tüketildiğinde yaşlanmakla gelen hastalıkları engellemede etkili olduğu gözlenmiştir.  Kansere iyi gelen meyveler konusunda arayış içinde olan kişiler mor meyveler yiyerek kansere karşı kendilerini koruyabilir. Şifalı bitkiler içinde de mor meyveler ayrı bir yere sahiptir.

Mor meyveler insanı alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardan da uzak tutuyor. Şifalı bitkiler olarak da tüketilmesi gereken bu meyveleri tüketmek kalp direncini de artırıyor.  Ayrıca uzmanlar bu meyvelerin içinde bulunan bir maddenin sindirim sistemlerindeki rahatsızlık nedeniyle hücrelerin zarar görmesine sebep olan demirin zararlı etkilerine karşı da savaştığı söyleniyor.

Arıca kansere iyi gelen meyveler arasında olan bu meyvelerin içeriğindeki antioksidanlar diğer meyvelerden daha değerli oldukları için kansızlık üzerinde de daha etkili olmakla birlikte akciğer prostat ve karaciğer kanserinde önleyici etkisi olabilir. Şifalı bitkiler deyince akla bu meyveler de rahatlıkla gelebilir gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir