BİTKİLER

İğde Bitkisi ve Faydaları

iğde-bitkisi-ve-faydalarıAnadolu’nun her yerinde yetişmekte olan iğde vitamin bakımından oldukça zengin bir meyvedir.Mayhoş bir tadı olan iğdenin kokusu ise kızılcık meyvesine oldukça yakındır.Kurak iklim meyvesi olarakta nitelendirebileceğimiz iğde ağacı en çok İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde kendine yer bulmaktadır.İğdenin faydalarına gelecek olursak da şunları sıralamamız yanlış olmaz.Kış aylarında sık sık görülen soğuk algınlığına iyi gelir aynı zamanda sindirim sisteminin rahat çalışmasına,yüzdeki sivilcelere ve yüzdeki siyah noktalar sorununun giderilmesine yardımcı olur.

İğde neye iyi gelir diye soranlara ise şunları söyleyebiliriz.İğde meyvesi bağırsakta oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olur ayrıca böbrek rahatsızlıklarına karşı vücudun direnci arttıran yönü vardır. C vitamini yönünden oldukça zengin olan iğde bitkisinin yararları yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir.Bu meyvenin çiçeğini koklamak ve yemek zihnin güçlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına olanak verir.

Cinsel gücü de arttırdığı deneylerce kanıtlanan bu meyvenin nasıl kullanılacağı ise çeşitli şekillerde cevap bulur. Özellikle yemiş gibi tüketilebileceği gibi, iğdenin kaynatılarak çay gibi içilmesi de mümkündür.  Bahsedildiği üzere sindirimi rahatlatır ve bu sayede ishal problemi olan bireyleri rahata kavuşturur. Ayrıca böbreklere e iyi geldiğini belirtmiştik.

Her akşam yatmadan önce on dakika kaynatılan ve sonrasında egzamalı bölgeye iyice yedirilen iğde, egzamanın bitkisel tedavisinde rol oynar. Gördüğünüzü gibi birçok hastalık ve türevlerine karşı neredeyse her cephede tek başına savaşan bu güzide meyvenin tüketimi, bireylere daha sağlıklı bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir