BİTKİLER

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

böğürtlenin-faydaları-nelerdirBitkiler aleminin iki çenekliler sınıfına ait olan kapalı tohumlular bölümünden ve Rubus cinsinden olan böğürtlen her yıl mayıs ayından başlayarak ağustos ayının sonuna kadar yeryüzünün insanlığa sunduğu bir şifa kaynağı olarak bir çok ölümcül hastalığa karşı direncimizi yükselten gizli formüllere sahip olarak yeni keşfedilmeye ve incelenmeye başlayan hayat kurtarıcı mucizevi bir bitki.

Peki Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Koyu ve ufak kırmızı renkli meyvenin oldukça düşük kalori potansiyeli var. C-E vitaminleri ile çok zengin olmakla beraber içerdiği özel bileşik; insanları akciğer kanserine ve kolon kanserine karşı korumaktadır. Böğürtlenin faydaları nelerdir sorusuna cevap aramak için yapılan araştırmalarda böğürtlen meyvesinin kan şekerinin düşmesini önlediği ve böylece sağlıksız ve dengesiz beslenmemize yol açan ani açlıklardan bizleri koruduğu gözlenmiştir. Böğürtlenin yararları bunlarla sınırlı değil elbette. Böğürtlenin yararları arasında içerdiği antioksidan madde aracılığı ile vücudumuzdaki toksin maddelerin atılmasını kolaylaştırdığı tespit edilmiştir.

Böğürtlen faydaları sayılırken vücudun bağışıklık sistemini korumaya yardımcı özelliği de unutulmamalıdır. Böğürtlen faydaları arasında belki de en önemli fayda vücudumuzun korunma sistemini güçlendirmesi ve mikroplara karşı vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olması gelir.

Böğürtlen; içinde barındırdığı özel kimyasal bileşiklerle ağrı kesici ve iltihap kurutucu özelliklere de sahip bir meyve. Özellikle Böğürtlen yaprağı kaynatılıp içildiğinde diüretik özelliği devreye girmekte ve idrar söktürücü özelliği ile çeşitli ödemlere iyi gelmektedir.

 

Tansiyon düşürücü özelliği ile de kan basıncını kontrol eden böğürtlen aynı zamanda hafif kalp yetmezliğine bağlı ayaklarda meydana gelen ödemin atılmasında da yardımcı bir gıda olarak kullanılabilir. Hem yaprakları hem de kendisinde ayrı ayrı şifalar bulunan böğürtlen yaratıcının bir mucizesi olarak yılda 4 ay boyunca yol kenarlarında ve bahçelerin çitlerinde yetişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir