BİTKİLER

Ceviz, Ceviz Yaprağı ve Ceviz Kabuğu Faydaları

ceviz-ceviz-yaprağı-ceviz-kabuğuYeşil görüntüsünün ardında mucizeler barındıran şifası ile derman dağıtan bir meyvedir ceviz. Gerek yeşil kabuğu ile gerek yemişi ile ceviz faydası çok konuşulmuş ve hala da konuşulan bir besin olmaya devam ediyor. Bugün sizlerle cevizin faydaları ve cevizin hangi hastalıklara iyi geldiği ile ilgili bir bilgilendirme paylaşacağız. Ceviz ülkemizde pek çok alanda yetişme şansı bulan fakat bu yer çeşitliliği sayesinde farklı türleri oluşmuş bir meyvedir. Ceviz farklı boyutlara sahiptir. Ceviz toplama mevsimi genellikle temmuz ayı ile eylül ayı arasında yer almaktadır. Ceviz ağacı son derece uzunca yıllar yaşayabilen nadir bir ağaçtır. Ceviz ağacının faydaları belki de uzun yıllar bünyesinde barındırdığı sırların varlığından kaynaklanmaktadır. Özellikle A vitamini yönünden son derece güçlü bir içeriğe sahip olan ceviz ağacı aynı zamanda B1 vitamini ve B6 vitamini yönünden de çok zengindir. Cevizin faydaları onu her daim aranılan ve talep gören bir yemiş haline getirmiştir.

Kimler ceviz tüketmeli?

Vücudunuzda bakır veya çinko yönünden bir eksiklik varsa eğer mutlaka ceviz meyvesi tüketmelisiniz. Ceviz faydası bu kadar ile de sınırlı olmamakla birlikte sodyum klorür ve potasyum yönünden de ceviz muazzam bir içeriğe sahiptir. Cevizin faydaları içinde yer alan lenf bezlerini onarma etkisi onu daha çok tercih edilir bir hale getirmiştir. Cevizi tüketmesi gereken önemli bir grup ise hafıza hastalıkları ile ilgili sorunları olanlardır. Ceviz zeka gelişimine ve hafıza kuvvetliliği için önemli bir ilaçtır. Bu nedenle ceviz kullanımı bu tarz sorunlar yaşayan kişiler için son derece önemlidir.

Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz kadar ceviz yaprağı da oldukça faydalı bir bitkidir. Hatta şifalı bitkiler kategorisi içinde ceviz yaprağı sağlam bir yer edinmiştir. Şimdi sizlerle ceviz yaprağının faydaları konusunda bilgi paylaşımında bulunalım.

Ceviz yaprağı iltihaplı bölgeler için tercih edilmektedir. Özellikle bağırsak iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler arasında ceviz yaprağı yer alır. Ağız içinde meydana gelmiş olan iltihaplanma için ise ceviz yaprağı önemli bir şifadır.

Ceviz yaprağı faydaları içinde ayak terlemesi sorunu yaşayanlar içinde bir şifa yer almaktadır. Ayak terlemesi ile mücadele etmek için ceviz yaprağından faydalanılabilmektedir. Ceviz yaprağı ile yapılmış bir bitki kürü ayağa uygulanarak ayak terlemesi önlenebilmektedir.

Ceviz yaprağı aynı zamanda iyi bir iştah açıcıdır. Ceviz yaprağı çayı iştah açmak için günde küçük bir çay bardağı ile içilebilmektedir.

Kan şekeri yüksek olan kişiler mutlaka ceviz yaprağı ile tanışmalıdırlar. Nitekim ceviz yaprağından elde edilmiş çay kandaki şeker oranını düşürmek için birebirdir.

Ayakta meydana gelen mantar tedavisi için yine ceviz yaprağı kullanılabilmektedir. Ceviz yaprağı kürü veya çayı ayak mantarı tedavisinde en sık kullanılan bitkiler arasında yer alır.

Cevizin faydaları, ceviz neye iyi gelir?

Ceviz iştah açıcı bir meyvedir. İştah açan ceviz aynı zamanda bağırsakları kuvvetlendirir. Kuvvetli bir sağlık deposu olan ceviz bağırsak ağrısı ile mücadele edenler için önemli bir besindir.

 

Lens bezleri ile ilgili sorun yaşayan kişiler için ceviz son derece faydalı olmaktadır.

 

Ceviz iyi bir zeka geliştirici olarak kullanılmıştır. Bu nedenle ceviz ileri yaş seviyesinde ki insanlar için aksatmadan kullanıldığında hafıza kaybı sorunları için iyi bir tedavi edici olabilmektedir.

 

Ceviz kabuğu nelere kullanılır?

İlginçtir ki ceviz kabuğu adeta kozmetik bir ürün gibi kullanılabilmektedir. Ceviz kabuğu oldukça faydalı olmakla birlikte saç için adeta bir can suyudur.  Saç ve tırnak güçlenmesi için saçlara adeta bir boya malzemesi gibi ceviz kabuğu uygulanmaktadır. Ceviz kabuğu sivilceler içinde son derece etkilidir. Ceviz kabuğundan elde edilmiş su sivilcelerin üzerine uygulanarak sivilcelerden kurtulabilirisiniz.

Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır?

İnce ince kıyılmış ceviz yaprağından 1 tatlı kaşığı kadar alıp bir bardak su ile demlendirebilirsiniz.  1 tatlı kaşığı ceviz yaprağı 10 dakika kadar demlendirilmelidir. Bu çayı günde 1 veya 2 bardak tüketebilirsiniz.

One thought on “Ceviz, Ceviz Yaprağı ve Ceviz Kabuğu Faydaları

  • hacı kadir

    Açıklık getirmeniz bitkiler üzerinde güzel.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir