BİTKİLER

Çuha Çiçeği ve Çuha Çiçeği Faydaları

çuha-çiçeği-ve-çuha-çiçeği-faydalarıAyı kulağı ya da bahar çiçeği isimleriyle ile de anılan çuha çiçeği hakkında bilgilendirmeler sunacağımız bu yazımızda sizler, çuha çiçeği faydaları ve çuha çiçeği neye iyi gelir gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız.

Öncelikle çuha çiçeği hakkında fizyolojik daha doğrusu botanik birkaç bilgi verelim. Yaklaşık olarak on – yirmi cm. uzunluğunda olan ve tek bir gövde tek bir sap üzerinde altın sarısı ya da daha açık tonlarda renge sahip olan ve kokusu bir o kadarda güzel olan çiçekleri vardır. Yaprakları sarı ve geniş buket şekline sahip olan çuha çiçeğinin kökleri kırmızıdır ve genel itibariyle Nisan – Mayıs aylarında toplanarak gölge bir alanda kurumaya bırakılır.

Çuha çiçeği yararları konusunda ise sıralayabileceğimiz özellikler şunlardır; çuha çiçeği iştah açar ve vücudun rahatlamasını sağlar. Sinirleri rahatlatır ve uykusuzluk probleminin çözümüne yardımcı olur. Baş ağrılarını dindirici özelliği yaygın kullanım alanı oluşturur. Migrenin şiddetinin de azalmasını sağlar. Öksürük ve balgam problemlerini giderir. Aynı zamanda astım ve bronşite karşı çuha çiçeği faydaları söz konusudur.

Çuha çiçeği nasıl kullanılır diye merak edenler için, kökleri ve çiçekleri kurutulduğunu varsaydığımız çiçeğimiz suda kaynatılır ve tüketilir. Bir başka şekilde ise taze yaprakları suda haşlanır ve salatalarda kullanılabilir. Yaprakları kaynatıldığı ve elde edilen haşlamanın tüketilmesi halinde sinirler rahatlar ve uyku getirici özellik kazanır. Köklerinin haşlanması ve tüketilmesi ise taş düşürenlere yardımcı olur.

Doğanın bize sunduğu bu bitkinin, günümüzde birçok ilaçtan daha etkili sonuçlar çıkardığı görülmektedir. Aynı zamanda doğal olduğu için, alerjiniz yoksa, vücuda hiçbir sıkıntı vermeyeceği de aşikardır. Bu ve bunun gibi birçok bitkinin tüketilmesi sizleri daha sağlıklı vücutlara kavuşturacaktır.