BİTKİLER

Kekik ve Kekiğin Faydaları

kekikMuhteşem kokusu ile şifalı bitkiler arasında oldukça sağlam bir yere sahip olan kekik, bin bir derde deva olan bir bitkidir. Yemeklerde muhteşem bir tatlandırıcı baharat olarak kullanılan kekik, kekik yağı, kekik çayı ve özellikle saf bitki hali ile de tüketilmektedir.

 kekik, kekik yağı, kekik çayı

• Hazımsızlığa son veren kekik, hazımsızlık problemi içerisinde olanlar için en ideal şifalı bitkiler içerisinde yer alır.

• Antioksidan etkisi ile de kullanılan kekik tam bir doğa harikasıdır.

Kekiğin faydaları arasında ağız sağlığına iyi gelmesi de ayrıca yer almaktadır. Diş etlerini tedavi amaçlı kullanılan kekik, özellikle ağız yaraları için muhteşem bir şifalı bitki olarak yer almaktadır. Ayrıca muhteşem kokusu kekik gargara olarak da kullanılmaktadır. Bitkisel ağız gargarası arayanlar için kekik bir numaralı önerimizdir.

Kekik; stres, asabiyet üzerinde de son derece etkilidir. Kekik faydaları sinirsel sistem üzerinde de şifalı bitkiler etkisi göstermektedir.

• Öksürük sorunu çekenler için kekik son derece faydalıdır. Öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler içerisinde kekiği saymamız mümkündür.

Kekik çayı;

Bitkisel çaylar içerisinde sayabileceğimiz kekik çayı, sıcak suyun içerisine biraz kekik atılması ve demlenmesini bekleyerek sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir