BİTKİLER

Melisa Çayı

melisa-çayıMelisa çayı nane ailesinden ve son derece sakinleştirici olan bir çay türüdür. Yüzlerce yıldır Avrupa’da kullanılan Melisa çayı çok iyi bir iştah açıcıdır. Eğer stresli bir günün yorgunluğunu atmak istiyorsanız Melisa çayı çok iyi bir çözüm olacaktır.

Melisa Çayı Hazırlama Yöntemi

Melisa çayı kurutulmuş melisa bitkisini bir çay bardağı suyu kaynattıktan sonra 1 tutam ölçüsünde kaynamış suya atarak 8-10 dakika demlenmesini beklemek sureti ile hazırlanır. Gece yatmadan önce içebileceğiniz melisa çayı iyi bir gaz sökücü olmakla birlikte mide yanması şikayeti olanlar için de faydalı bir çaydır.

Melisa çayı en çok hangi durumlarda içilebilir?

Yetişkinler özellikle stres atmak için bu çayı kullanabilirler. Terleyemeyenler bu ayı içtikten sonra terleyerek vücutlarından toksinlerin atılmasını sağlayabilirler. İyi bir rahatlatıcı olan çayın ateş düşürme özelliği de vardır. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa (tiroit hastalığı vs.) bu çayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Çünkü tiroit hastalığı olanların kullandıkları ilaçlarla melisa çayı arasında uyuşmazlık tespit edilmiştir. Ayrıca hamile kadınların da bu çayı kullanmaları önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir