BİTKİLER

Mutfaklardan Eksik Edilmemesi Gereken Şifalı Bitkiler

mutfaklardan-eksik-edilmemesi-gereken-şifalı-bitkilerŞifalı bitkiler özellikle de son yıllarda her derde derman bir bitki olduğunu gösteriyor.

Kimileri artık kimyasal ilaç kullanmaktan bıktığından kimileri ise her şeyin özü doğallık felsefesinden yola çıkarak şifalı bitkiler ile hastalıklarına çare arıyor.
Şifalı bitkiler neredeyse sadece ölüme çare değildir, her bitkinin ayrı bir faydası ayrı bir özelliği vardır. Yalnız orada burada okuduğumuz kulaktan dolma bilgilerle de bu bitki faydalıdır diye o bitkiden çare ummak yanlış olur. Yanlış bir kullanım şekliyle fayda umarken daha da büyük zararlara yol açabilirsiniz. Sonra şifalı bitkiler bile bu yaptığınız yanlışı düzeltemez.

Şifalı bitkiler içerisinde şifalı olduğu kadar zararlı olan şifalı bitkiler de olabilir. Her bitkinin yararı kadar zararı mevcuttur, önemli olan hangi bitkiyi ne için ne dozda nasıl bir uygulama ile kullanacağınız.

Hemen hemen her evde olmazsa olmaz olan bazı otlar vardır ki farkında olmadan aslında sürekli tüketiriz. Kekik, nane, papatya, çörek otu, tarçın, maydanoz vb. gibi.

Özellikle de çörek otu için halk arasında “ölümden başka her derde çaredir” diye bir söz bile söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir