BİTKİLER

Aspir Bitkisi

aspir-bitkisiBir şifalı bitkiler çeşidi olan Aspir nedir? Aspirin faydaları nelerdir? Aspir bitkisinin yapısı nasıldır? Beraber inceleyelim, kısaca bahsedelim.

Aspir bir diğer adı da yalancı safran olarak bilinir. Ortalama 1 metre civarında boy atan sarı, beyaz, kırmızı ve turuncu çiçekleri olan otsu bir gövdeye sahip bir bitkidir. Genel olarak aspir tohumu yağ oranı bakımından zengindir.

Aspirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle regl kanamalarını kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Aspirin faydaları genel olarak ele alındığında ise genellikle sindirimi kolaylaştırıcı etkilere sahiptir. Aspir müshil etkisine sahip bir bitkidir bu nedenle kabızlığa iyi gelir. Kolesterol ve kan şekerini düzenlemeye de yardımcı olduğundan şifalı bitkiler kategorisine alabiliriz. Ayrıca bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirici bir yapıya sahiptir. Prostat ve göğüs kanseri gibi kanserlere karşı da koruyucu bir yapısı vardır. Yağ dokusunu enerjiye çevirir bu nedenle kilo verme amaçlı da kullanılabilir. Ayrıca kas yapısını ve dokusunu koruyucu etkisi olduğundan şifalı bitkiler içerisinde sıkça anılan bitki türlerinden biri olup yaşlanmayı da geciktirir daha sıkı daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir