BİTKİLER

Tarhun ve Tarhunun Faydaları

tarhunAvrupa kökenli şifalı bir bitkidir tarhun. Çok sayıda hastalığa şifa olduğu uzun yıllardır bilinir. Tarhun dünya halkı tarafından ejder bitkisi olarak da bilinir. İsmi kadar güçlü şifalara sahiptir tarhun bitkisi. Tarhun bitkisi 3 ülkede 3 farklı çeşide sahiptir. Bunlardan biri ülkemize ait Türk tarhunudur. Bir diğeri Fransa’ya ait bir tarhundur, son olarak tarhunun bir diğer ait olduğu ülke Rusya’dır. Tarhun görüntü olarak bu üç farklı yetişme yöresine göre farklılık gösterse de genel itibari ile tarhunun faydaları benzerdir.

Tarhunun faydaları arasında en dikkat çekeni tarhun bitkisi için hayvanlar üzerinde yapılan bir deney sonucu iştah açtığının tespit edilmiş olmasıdır. Tarhun bitkisi ile zayıflık probleminize çözüm bulabilirsiniz. Nitekim kilo almaya yarayan bitkiler içerisinde tarhun bitkisi yer almaktadır.

Tarhunun faydaları arasında bir diğer önemli unsurda sinirsel nedenlerden dolayı oluşan mide rahatsızlıkları için tarhunun bitkisel bir derman olmasıdır.

Tarhunun faydaları içinden bir diğeri ise diş ağrıları üzerinde ağrı kesici özelliği olmasıdır

Tarhun bitkisinin bir diğer faydası ise tarhunun detoks etkisi göstermesidir. Vücudu zararlı toksinlerden arındıran tarhun bitkisi aynı zamanda sindirim sistemini düzenler.

Tarhun nasıl tüketilmelidir?

Tarhun bitkisi genellikle çay olarak tüketilir. Tarhun bitkisi çayı hazırlanışı ise; 1 çay kaşığı tarhun ile 1 fincan(büyük) suyun kaynatılmasıyla oluşur. Tarhun ne kadar taze olursa bu çaydan o kadar fazla şifa bulunur.

Önemli: Tarhun bazı kişilerde sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Gebeler ve emzirme döneminde ki kişiler için mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir