DİYETLER

Diyette Yapılan Hatalar

diyette-yapılan-hatalarDiyet hataları kilo vermemizi önleyen ve hatta bazı sağlık sorunları yaşamamıza yol açan hatalardır. Diyet hataları arasında en belirgin olan zarar verici uygulamalara değinelim:

Diyet hataları arasında en belirgin hatalardan biri diyete başlamadan önce bol yağlı etli karbonhidrat-yağ ve proteince aşırı kalori barındıran yemekler yiyerek kendini ödüllendirmek.

Diyet hataları içinde belirgin ve yaygın hatalardan biri de zayıflamak niyeti ile oruç tutmak. Oruç tutmak; zayıflamak niyeti ile yapılacak bir iş değildir. Çünkü oruç tuttuğunuzda tüm vücudunuzun dengesini değiştirirsiniz. Bu değişim beyne verilen bir mesajla kendini gösterir. Beyin besin almayacağını algılar ve kalori harcamada cimri davranır. Bu durum sizde halsizlik uykuya meyil yorgunluk yaratır.

Diyet hataları içinde en öneli hatalardan biri de kısa zamanda çok kilo vermek. Elbette verilen bu kilolar sağlıksız verildiği için yeniden hızla alınacaktır.

Peki diyette ne yapmamalı!

Diyette ne yapmamalı sorusu dikkatli bir diyet seçeceklerin haklı dikkatlerinin bir ürünü. Diyette ne yapmamalı sorusunun cevabı basittir. Sağlığınızı tehdit eden diyetlerden uzak durmanız gerekir. Kısa sürede (7 günde 7 kilo gibi) kilo verdirecek diyetlerden uzak durmak gerekir. Diyet yaparken vücut için gerekli mineral –protein ve vitamin dengesini bozmayacak diyetler uygulamaya dikkat edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir