NEYE İYİ GELİR?

Kuşburnu Neye İyi Gelir?

kuşburnu-neye-iyi-gelirDikenli bir ağaca sahip olan kuşburnu küçük turuncu ve kırmızı renklere sahip meyvedir. Kuşburnu ağacı ormanlarda genellikle daha yüksek kısımlarda daha fazla olmakla birlikte her alanda yetişebilmektedir. Kuşburnu meyvesi üst kısmı minicik tüy kadar dikenlerle dolu olan dokunulduğu zaman ele hafifçe batan bir meyvedir. Kuşburnu içi açıldığında ise tüylü tohumları yer alan bir meyvedir. Kuşburnu birçok faydası olan ve bu sayede pek çok hastalığa iyi gelen bir meyvedir. Kuşburnu neye iyi gelir? Kuşburnunun faydaları nelerdir? Bu soruların cevabını arıyoruz bu yazımızda. Kuşburnu reçel olarak, marmelat olarak ve aynı zamanda çay olarak tüketilen şifalı bitkiler arasında bir meyvedir. Kuşburnu meyvesi için mucize bir bitki diyebiliriz.

Şifalı bitkiler içinden kuşburnu neye iyi gelir bununla başlayalım. Kuşburnu vücutta iltihaplanma sonucu oluşan hastalıklar için oldukça etkilidir. Kuşburnu eklem rahatsızlıları gibi iltihaplanma, kemik ve romatizma hastalıkları için birebir bir meyvedir. Kuşburnunun faydaları içerisinde daha pek çok kemik hastalığı için şifalı olduğu söylenebilir. Kuşburnu grip gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarında da oldukça koruyucu bir meyvedir. Kuşburnu neye iyi gelir sorusu için vereceğimiz bir başka cevap ise; iyi bir ağrı kesici olduğudur. Kuşburnu pek çok hastalığın yarattığı ağrılar üzerinde keskin bir ağrı kesici olarak etki göstermektedir. Böbrek üstü bezlerinde hormon salgılanmasına yardımcı olması kuşburnunun faydaları içerisinden bir diğeridir.

Reçel ve marmelat kuşburnunun en sevilen tüketim şeklidir. Bunun yanında kuşburnu genellikle çay olarak şifalarından yararlanılan bir meyvedir. Kuşburnu çayı nasıl yapılır? Ağaçlardan toplanan kuşburnu kabukları rendelenerek veya kuşburnu direk kurutularak kullanılır. Rendelenmiş kuşburnu kabuğu bir fincan sıcak su için bir çay kaşığı ile kuşburnu kabuğunun demlenmesi ile kuşburnu çayı yapılır. Kuşburnu direk kurutulup tane tane sıcak su ile demlenmesi ile de kuşburnu çayı yapılabilmektedir. Kuşburnunun faydaları ve onun içeriğinden yararlanmak için kuşburnu çayı mutlaka sık sık tüketilmelidir. Kuşburnu çayı günde 3 defa tüketilmesi uygun bir çaydır. 3 kere tüketilmesi ile herhangi bir rahatsızlık yaratmayan kuşburnu çayı pek çok sağlık sorunu için etkin bir koruyucudur.

One thought on “Kuşburnu Neye İyi Gelir?

  • mustafa

    Değerli arkadaşlar annem hepatit b hastası ben de öyle annem 1 yıl boyunca günde 8 çorba kaşığı kuşburnu marmelatı yemiş.Faydasını bildiğinden değil sevdiği için yemiş. tabiki aç karnına. doktora gittiğinde hepatitin yok olduğunu doktor söylemiş ama yemeyi bırakınca hepatit tekrar nüksetti.Ben 5 gündür aynı marmelattan yiyorum inanın kendimi çok iyi hissediyorum yorgunluk yok kaşıntı yok mide ağrısı yok gözlerim bile daha iyi görüyor.belki işinize yarar…..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir