NEYE İYİ GELİR?

Mango Neye İyi Gelir?

mango-neye-iyi-gelirÜlkemizde pek yaygın olmayan buna rağmen son yıllarda kozmetik ve güzellik ürünlerinde kullanılması gün geçtikçe artan bir meyve; Mango. Beş yüz yıl kadar önce Hindistan’dan diğer bölgelere yani Orta ve Güney Amerika, Asya ve Afrika gibi oldukça geniş bir coğrafyada kendine yer bulan bu meyvenin yani mangonun faydalarından bahsedeceğiz.

Mangonun yararlarından önce bu meyveyi biraz tanıtmakta fayda var. Mango tropikal iklim meyvesidir her şeyden önce. Oldukça yüksek bir C vitamini deposudur ve dünya literatüründe meyvelerin kraliçesi olarak da bahsedilir.

Mango neye iyi gelir sorusuna uzun bir cevap vermemiz gerekiyor. İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cilt ve saçlar için çok yararlı olduğu saptanmış ve özellikle bu alanda tedaviye yardımcı amaçlı kullanılması sıkça tavsiye edilmiştir. İçeriğindeki A, C ve E vitaminleri böbreklere faydalıdır. Birçok uzman hekimce kanı temizlediği ve istikrarlı bir şekilde tüketildiği takdirde sinirlerde rahatlatıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bu meyvenin olgunlaşmış hali bu saydığımız vasıfları kazanmıştır. Bu yüzden mango alırken iyice olgunlaşmış olanları tercih etmelisiniz. Aksi takdirde bir meyve yemekten öteye gidemeyeceksiniz.

Ana maddesinin şeker olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Diğer elementler sayesinde vücudun kendi alkali kaynaklarını koruyabilmesine katkıda bulunur ve sağlıklı bir yaşama yelken açmanızı sağlar.

Yukarıda sayılan ve sayılmayan bütün özelliklerinden dolayı mangoyu günümüzde tercih eden bireylerin sayısı günden güne artmaktadır. Unutmadan bu değerlerin olgun mango için geçerli olduğunu söyledik. Eğer elinizde olgunlaşmamış mango varsa oda sıcaklığında birkaç gün bekledikten sonra yeterli kıvama ulaştığı varsayılır ve tüketilmesi önerilir. Elinizdeki fazla mangoları ise parçalayarak buzdolabında iki üç gün süreyle saklayabilir ve düzenli bir şekilde her gün tüketerek, fayda maksimizasyonunu en üst seviyeye çıkarmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir