Mısır Neye İyi Gelir?

mısır-neye-iyi-gelirBirçok günümüz ve gecemizin yemişi olarak tükettiğimiz mısırın aslında sizlere ne kadar faydası olduğu ve hatta hangi rahatsızlıklara karşı mücadele ettiğini biliyor musunuz? Mısırın yararları şüphesiz ki saymakla bitmez. Bizde bu yazımızda mısırın faydaları konusunda ufak bilgilendirmeler yapacağız ve yazımızın sonunda sizler artık mısır neye iyi gelir sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.

Mısırın faydaları ve etkileri şunlardır; tüketildiği takdirde vücudun ihtiyaç duyduğu lifin yüzde yirmi üçünü karşılayabilecek seviyededir. B1 vitamini zenginidir bu sayede hafızayı güçlendirir. Akciğer kanseriyle savaşır. Stres ve sıkıntıyı azaltır ve ekseriyetle enerji verir. Mısır yüksek olan kolesterol seviyelerini düşürür ve kaşıntıyı azaltır. Gördüğünüz gibi mısırın yararları saymakla bitmiyor. Aşırıya kaçmadan mısır tüketimi insan sağlığına mümkün mertebe katkıda bulunur ve sağlıklı bir yaşam sürmenize olanak sağlar.

Doğada birçok bitkinin ve türevlerinin bu denli mucizevi işler yaptığını bilmekteyiz. Bunlardan mısır neye iyi gelir konusu iyice araştırılmakta ve günümüzde, yukarıda saydıklarımızın dışında daha birçok faydası olduğu saptanmıştır. Tabi tüm bunlar mısırın etkili ve doğru bir şekilde kullanılması halinde mümkün olacaktır. Aşağıda ise bu doğru kullanımı nasıl gerçekleştireceğiniz anlatılmaktadır.

Taze mısır haşlanarak veya közlenerek tüketilmesi tercih edilmektedir. Ancak bunun dışında mısırın püsküllerinin bir miktar suda kaynatılması ve ortaya çıkan sıvının tüketilmesi, birçok hastalıklara karşı koruyucu etki oluşturduğu saptanmıştır. Bunların dışında ise mısırın özünden elde edilen yağ oldukça sağlıklı ve de besleyici bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıda anlatılanların tümü, mısırın ne özelliklere sahip olduğu ve tüketildiği takdirde ne gibi faydalar sağlayacağını açıklama çabasıdır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak tüketim tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Sağlıklı ve bir o kadarda mutlu günler dileğiyle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir