NEYE İYİ GELİR?

Roka Neye İyi Gelir?

rokaKış ve sonbahar mevsiminin en sevilen bitkilerinden biri olan roka hoş kokusu ve tadı ile birçok müdavim olan bir bitkidir. Bu muhteşem tada sahip bitki, birçok mucizevi etkileri ile insanlığa hizmet etmektedir. Koyu yeşil yaprakları ile ve etkileyici kokusu ile roka birçok salatada kullanılmaktadır hatta tohumundan baharat yapılarak rokanın faydaları ile her mevsim birlikte olmak isteyenler mevcuttur. Roka genellikle yağışlı bölgelerde yetiştirilen yeşil bir bitkidir. Bu yazımızda rokanın faydaları üzerinde duracağız. Gelin roka neye iyi gelir birlikte bakalım.

• Öncelikle muhteşem kokusu ile insanlar tarafından çok sevilen roka iştah açıcı özelliği ile dikkat çekmektedir. Rokanın en belirgin özelliği iştah açıcı olmasıdır. İştah problemi yaşayanlar için iştah açıcı bu bitki rahatlıkla tüketebilecekleri bir bitkidir.

• Roka tam manası ile bir C vitamini deposudur. 1000 gr rokanın içerisinde yaklaşık 1500 mg C vitamini bulunmaktadır. C vitamini ihtiyacı olanlar için roka başlı başına bir depodur.

Rokanın faydaları arasında oldukça dikkat çeken bir diğer özelliği de cinsel gücü artırıcı etkisi olmasıdır. Cinsel isteğe etki eden afrodizyak bir bitki diyebiliriz roka için. Cinsel gücü artıran bitkiler içerisinde roka sağlam bir yere sahiptir.

Rokanın faydaları içinde yer alan önemli bir etkisi de karaciğere iyi gelmesidir. Karaciğer ağrılarını azaltan roka aynı zamanda kanı temizleyerek, sarılığı önlemektedir.

• Öksürük kesici özelliği ise rokanın faydaları arasında yer alan bir diğer unsurdur.

Rokanın faydaları için son olarak vücuttaki su atımını hızlandırmasına değineceğiz. Roka ödem atmak için oldukça yararlı bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir