Nar Neye İyi Gelir?

nar-neye-iyi-gelirGünlük hayatımızda birçok meyve tüketiyoruz. Bazılarını sevdiğimiz için bazılarını ise sağlığımız için ihtiyaç duymamız sebebiyle. Tükettiğimiz meyvelerin ise faydalarını bilmemiz gerekir, birçok meyvenin yetişme ilkim ve şartları farklıdır ve genellikle yararları da farklılık gösterir.

Meyvelerin içinden narı ele alalım. Öncelikle narın yararlarından başlayalım; nar meyvesinin vücudumuza kattığı faydalar bir hayli fazla. Uzmanların özellikle kış aylarında tüketilmesinin faydalı gördüğü bu meyve ayrıca çoğu derde deva niteliğindedir.Peki, nar neye iyi gelir? Kış aylarında birçok hastalığa yenik düşüyoruz çoğu zaman fakat nar bağışıklık sistemini güçlendirerek kış aylarında daha dinç olmamızı sağlayıp birçok hastalıktan korunmamızı sağlıyor. İçerdiği bazı maddelerle vücudumuzda ki kolesterol ve şeker oranını dengeleyip, kalp ve damar sağlımızı koruyor. Ayrıca narın faydalarından bir diğeri de damar tıkanıklığını gerileterek ileriki yaşlarda daha sağlıklı olmamızı sağlamasıdır. Nar günümüzde çok yaygın ve tehlikeli olan kanser hastalıklarının ortaya çıkmasını da engellemektedir. Cilt kanseri ve prostata karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

Narın yararları diye adlandırdığımız kategoriye daha birçok şey ekleyebiliriz. Narın diğer bir yararı da tansiyonun dengelenmesini sağlamaktır. Safrayı teskin edip, ishali keser ve kusmayı engellemektedir. Safradan meydana gelen kalp çarpıntısına, kalpte ve mide de meydana gelen ağrılara yararlı olmaktadır. Boğaz, göğüs ve akciğer için yararlıdır.

Nar bütün bir meyve olarak birçok şeye fayda vermesine karşılık nar suyu da yine birçok derde devadır. Nar suyu diş eti iltihaplarını giderir, idrar söktürücü ektisiyle toksin atımını sağlar, kuvvetli antioksidan etkisine bağlı olarak diyabet ve kalp hastalarında şah damarında zararlı plak oluşum riskini azaltır. Ayrıca kas ağrılarına iyi gelmektedir. Günümüzde bilinen ve bilinmeyen birçok yararlı bitkiler olduğunu dikkate alırsak, narı da bu kategoride hak ettiği yere koymak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir