BİTKİLER

Ararot Bitkisi

ararot-bitkisiŞifalı bitkiler aleminden bir bitki. Ararotun faydaları ve kullanım alanları. Ararotun faydaları kapsamında bakıldığında en belirgin özellikleri. Ararot bitkisinin genel yapısı. Aşağıda bunlara kısaca değineceğiz.

Amerika’da ki yerli halk ok yaralarını yıllarca bu bitkinin kökleri ile çekmişlerdir. Yaklaşık 1,5 metre boyundaki ararot bitkisi çok dallı ve çalımsı kamış türüne sahip bir gövdeye sahiptir. Yaprakları genellikle geniş ve oval bir yapıya sahiptir. Beyaz çiçekleri vardır. Bu bitkinin ana vatanı ise Brezilya olarak bilinir.

Ararot uzunca yıllar çocuk maması yapımında baş malzeme olarak kullanılmıştır. Bir tür nişasta görevi görür ve nişastanın en ince halini yansıtmaktadır.

Köksapları sayesinde toprağın altında nişasta depolarlar ve depolaması tamamlanan en az altı aylık olmuş olan bitkiler topraktan sökülür. Bu şifalı bitkiler üzerine en az 48 saat içinde işlem yapılmalıdır. Yoksa bozulur özelliğini yitirir. Yapmanız gereken ise şifalı bitkileri acısını çıkarmak ve üzere sıcak suya koymak. Suya konulan kökler daha kolay soyulacaktır. Daha sonra rendelenir ve güneşte kurumaya bırakılır. Güneşte kuruduktan sonra toz haline getirilir ve nişasta yapımında kullanılmaya hazır hale gelmiş olur.

Ararotun faydaları denilince akla ilk gelen ilk şey şüphesiz ki mama yapımında kullanıldığı için süt çocuklarına sağladığı faydadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir