BİTKİLER

Basur Otunun Faydaları

basur-otunun-faydalarıKırlangıç otu olarak da bilinen basur otu faydalı bir çiçektir. Bazı yörelerde düğün çiçeği olarak da bilinir. İlkbahar aylarında çalılıkların arasında yetişir ve üç parçalı yaprakları bulunur.  Basur otu adından da belli olduğu üzere hemeroid rahatsızlığına iyi gelmektedir. Hemeroid hastaları basur otu ile tamamen doğal yollarla acılarını dindirebilir ve hastalıklarını tedavi edebilirler.

Basur otunun faydaları sadece basur hastalarına değil aynı zamanda mikropları öldürmede de oldukta etkilidir. Bu yönüyle şifalı bitkiler kategorisine rahatlıkla sayabiliriz. Zira basur otunun faydaları diğer şifalı bitkiler gibi doğal yollarla etki eder.

Basur otu kökü kurutulmak suretiyle kaynatılarak kullanılabilir. Kaynatılan kökler karıştırılarak lapa haline getirilmeli ve basur memelerine uygulanmalıdır. Kesik problemlerinde de kullanılabilir. Kesinlikle ağız yoluyla kullanılmamalı. Bazı şifalı bitkiler ağız yoluyla değil rahatsızlığın giderilmek istendiği yere uygulanarak kullanılır ve basur otu da bunlardan biridir. Ağız yoluyla kullanıldığı takdirde zehirlenme tehlikesi büyüktür. Sadece yaraların üzerine uygulanmalıdır. Bu yüzden kullanırken çocukların uzanamayacağı yerlerde muhafaza etmek oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir