BİTKİLER

Muşmula Nedir Muşmulanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

muşmula -nedir-muşmulanın-faydaları-zararlarıBitkisel Dermanlar’ın şifalı bitkileri arasında bugün muşmula yer alıyor. Gülgiller ailesinin bir ferdi ile birlikteyiz bugün. Muşmula diğer bir adı ile döngelMuşmula meyvesi bodur tipli bir ağacın ürünüdür. Muşmula meyvesi ağaçtan toplanır ve bir süre yumuşaması için beklenir. Muşmula meyvesinin yumuşamış hali yenilmesi için tercih edilen şeklidir.  Muşmula içeriğinde bol derece de B vitamini bulundurur. Bağırsak problemi yaşayanlar için muşmula en çok önerilen meyveler arasında yer alır. Muşmulanın içerisinde sert çekirdekler bulunmaktadır.  Muşmula meyvesinin ehli olanları daha yumuşak, yabani olanları ise daha sert yapıdadır. Muşmula en çok Karadeniz ve Marmara bölgesinde yetişmektedir.

Muşmulanın Faydaları

•    İnce bağırsakta meydana gelen iltihaplanmanın tedavisinde muşmula kullanılır.
•    Muşmulanın faydaları arasında oldukça büyük sorunlar doğuran böbrekte kum ve taş sorununa son verme özelliği de yer almaktadır. Böbrekten kum ve taş düşürmek için muşmuladan faydalanılır.
•    Hamilelik esnasında muşmula yenmesi düşük riskini azaltıcı etkiye sahiptir.
•    Deride oluşan sarkmaların tedavisinde muşmuladan faydalanılır.
•    Muşmulanın faydaları içinden bir diğeri sinir sistemine güçlendirici etki yapmasıdır. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkileri muşmulanın önemli faydalarından biridir.
•    Muşmula kan dolaşımını düzenlemede de fazlası ile şifalı bir bitkidir.

Muşmula tüketirken nelere dikkat etmek gerekir?

Yüksek tansiyonu olanların muşmula tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Mümkün oldukça az miktarda muşmula tüketmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir