BİTKİLER

Karadutun Faydaları

karadutKaradut  ülkemizde pek çok alanda yetişen bir yaz meyvesidir. Oldukça leziz bir meyve olan karadut faydaları ile de adından çok söz ettirir. Karadutun faydaları içinde oldukça önemli hastalıklara şifa kaynağı olması da yer almaktadır. Karadut pekmez, marmelat gibi besinlerin yapımında da ana madde olarak kullanılır.

Karadut ağacının, kabuğu, meyvesi, yaprağı ayrı ayrı şifa kaynağıdır. Karadut meyvesi iyi bir ateş düşürücüdür. Karadut kabuğu ise mide ve bağırsakta yer alan kurtları düşürme üzerinde oldukça etkilidir. Karadut kabuğu ile birlikte karadut ağacının kökü de kurt düşürücü olarak kullanılmaktadır. Karadut kansızlık hastalığı için birebirdir. Karadutun faydaları arasında kansızlık için son derece iyi bir besin kaynağı olması da yer almaktadır. Kan yapan karadut kansızlık için asırlardır kullanılmıştır.

Karadut yapraklarının faydası ise astım gibi nefes darlığı hastalıkları için iyi gelmektedir. Yaprakları kaynatılan karadut içilerek nefes darlığı rahatsızlığı önlenir.  Yine karadut yaprağının faydaları arasında böbrek taşı düşürücü özelliği de dikkat çekmektedir. Karadut yaprağı kaynatılarak yine böbrek taşlarını düşürmek için içilir.

Karadutun meyveleri ile hazırlanan pekmez ve şuruplar boğaz ağrısı çeken kişiler için inanılmaz bir bitkisel kür vazifesi görmektedir. Karadut yıpranmış boğaz derisinin onarılmasında mucizevi bir şifalı bitki olmaktadır.  Karadutun meyveleri kurutularak tüketilir. Karadutun faydaları arasında yer alan bir diğer unsurda kurutulmuş meyvelerinin suda haşlanarak şifalı bir kan şekeri düşürücü olarak kullanılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir