BİTKİLER

Lavanta Çayı

lavanta-çayıLavanta çayı dünyanın birçok coğrafyasında yetişebilen bir bitki olan lavanta ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Bununla birlikte Arap yarım adasında da yetişen lavanta bitkisi Afrika, Rusya ve ABD’de yetişmektedir.

Lavanta çayı neye iyi gelir?

Lavanta çayı uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer stresli kaygılı bir yaşam sürüyorsanız lavanta çayı sizi sakinleştirecektir. Eğer soğuk algınlığınız varsa yine lavanta çayı kullanmanızı önerebiliriz.

Meydana gelebilecek depresyon belirtilerinde lavanta çayı terlemeyi arttırarak harareti düşürebilmektedir. Lavanta çayı iyi bir toksin atıcıdır.

Kurutulmuş lavanta bitkisini 2 bardak suya çay demler gibi demleyip içerseniz hem kas ağrılarınız hem baş ağrılarınız diner. Demlediğiniz lavanta çayının aynı zamanda çok iyi bir kepek önleyici etkisi vardır. Dilerseniz maden suyuna lavanta çayı damlatarak oluşan losyonu derinize sürerseniz deriniz güçlenecektir.

Kabızlık çekiyorsanız yine kabızlığa en iyi gelecek olan şey lavanta çayı olacaktır. Özellikle saçı dökülenler için hem saç dersini güçlendiren hem de saç tellerini kuvvetlendiren lavanta suyunu saç derinize yedirin. Banyodan sonra saçlarınıza yedirdiğiniz lavanta suyu kepeklerinizi de yok edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir