BİTKİLER

Meyan Kökü Faydaları ve Zararları

meyan-kökü-bitkisiOdunsu görüntüsü ile gerçek bir ağacın kökünden alınmış bir mucize bu. Meyan kökü yıllardır araştırmalara konu olmuş alternatif tıpın en önemli merceklerinden biri. Meyan kökü köken olarak Rusya ve Çin’ de en çok rastlanan anavatanı bu ilkeler olarak adlandırdığımız bir bitkidir. Meyan kökü bitkisi baklagiller ailesinin bir ferdidir. 150cm kadar boyu uzayabilen bu bitki odunsu görüntüsü ile dikkatleri çeker. Meyan kökü bitkisi mor çiçekleri ile dikkat çeken bir bitkidir ama onun asıl şifalı olan yeri çiçekleri değil toprağın içinde bir metreye kadar uzayan köküdür işte bu kök birçok hastalığın ve sorunun şifa kaynağıdır.

Meyan kökü faydaları saymakla bitmese de, biz onun en çok kullanıldığı alanlara dikkat çekeceğiz. Meyan kökü bronşit gibi, ülser gibi birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Özellikle mide ülseri için meyan kökü mucize değerinde bir bitkidir. Meyan kökü hepatit gibi ağır hastalıkların tedavisinde de meyan kökü fazlası ile kullanılan bir bitkidir. Meyan kökü aynı zamanda balgam sökücü bir bitkidir. Meyan kökünün faydaları arasında balgamı sıvalaştırarak vücuttan atılır hale getirdiğini mutlaka saymamız gerekmektedir.

Meyan kökü nasıl tüketilir birçoğumuz bilmeyiz. Onun sıklıkla rastlanmayan bir bitki olması meyan kökünün kullanımı hakkında ilgisiz kalmamıza neden olmaktadır. Meyan kökü iki şekilde karşımıza çıkıyor şifalı bitkiler arasında biri kırık kırık dallar şeklinde olan meyan köküdür. Bir diğeri ise meyan kökünün tel tel olmuş şeklidir. Meyan kökü bitkisi tüketilirken, genellikle çay ve şurup şeklinde tüketilir.  Meyan kökünün kullanılma şekilleri arasında en çok tercih edileni ise çay olarak kullanılmasıdır. Meyan kökü çayı tedavi amaçlı tüketilirken birçok şifalı bitki gibi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Meyan kökü tüketimi aşırıya kaçılmaması oldukça önemli bir noktadır.
Meyan kökünün faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Meyan kökü zararları en çok kalp ve beyin rahatsızlığı yaşayanlar üzerinde görülmektedir. Meyan kökünün zararları tansiyon hastaları üzerinde de fazlası ile görülebilmektedir. Fazla ve bilinçsiz tüketilmesi kişiyi ölüme dahi götürebilmektedir. Bu nedenle meyan kökü dikkatle tüketilmesi gereken bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir