BİTKİLER

Sarımsak ve Faydaları

sarımsak-ve-faydalarıSarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsak derin bir kokuya sahip lezzetli ve oldukça faydalı bir bitki. Sarımsağın ağır kokusunun altında allisin denen bir madde vardır. Bu madde vücuda girdiğinde hidrojen sülfata dönüşerek kötü kokuya neden olur. Fakat sarımsağın öyle büyük dermanları vardır ki onun kötü kokusu bu dermanlar yanında gölgede kalır.

Sarımsak yüksek tansiyonun en büyük kurtarıcısıdır.  Sarımsak tüketildiği zaman damarlar genişliyor ve kan basıncı düşüyor bundan dolayı yüksek tansiyonda düşüyor. Tüm bunlardan sonra yüksek tansiyon hastalarının sarımsak tüketmesi gerektiği aşikardır.

Sarımsağın faydaları arasında yaşlanmayı geciktirici etkisi de mevcuttur. Genç kalamak arzısı içinde olanlar için sarımsak fazlası ile önerilen bir bitkidir.

Uzun yıllar önce sarımsak savaşlarda yaralanış askerler için açık yaraların üzerine enfeksiyonu yok etmek amacı ile de kullanılmaktaydı.

En önemli sarımsak faydaları arasında kanser hastalığına yakalanma riskini azaltması yer almaktadır.

Vitamin ve mineral yüklü olan sarımsak tıpın önde gelen isimlerinden İbni Sina’nın kitabında bir çok hastalık için tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Tansiyonu fazlası ile düzene sokan sarımsak faydaları arasına kalp krizini önlemesini de katmaktadır.

Sarımsağın faydaları olduğu kadar yanlış tüketilmesinden kaynaklanan zararları da olabilmektedir.  Sarımsağın zararları genellikle çiğ tüketildiği zaman oluşmaktadır. Çiğ tüketilmiş sarımsak insan vücudu için zararlı olabilir. Alkolle veya sütle çiğ bir şekilde tüketilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından sıklıkla söylenmektedir.  Sarımsak mutlaka ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir