BİTKİLER

Yeşil Mercimeğin Faydaları

yeşil-mercimeğin-faydalarıSofraların leziz mi leziz misafiri yeşil mercimek aslında her evde olduğundan daha fazla tüketilmeli. Yeşil mercimek faydaları noktasında hazırladığımız bu yazının sizlere yol göstermesini umut ediyoruz. Bu leziz bitkiye masalarınızda daha çok yer vermeli ve faydalarından bir an önce yararlanmalısınız. Gelin yeşil mercimeğin faydaları nelerdir birlikte bakalım.

Yeşil mercimeğin faydaları;

Yeşil mercimek tam bir protein deposudur. İçeriğinde %24 protein içerir. Ve kaslar için inanılmaz faydalıdır. İçerdiği yüksek oranda ki lif ve protein ile yeşil mercimek özellikle bedenin güce ihtiyaç duyduğu dönemlerde önemli besin kaynağıdır.

Yeşil mercimek önemli ölçüde tok tutar. Bu özelliği onun diyetlerde sıkça kullanılmasını uygun göstermektedir. Yeşil mercimeğin faydaları arasında zayıflama da başta gelmektedir ve zayıflatan bitkiler ailesi içerisinde yeşil mercimek kendine önemli yer tutmaktadır. Kısacası yeşil mercimek zayıflatıyor diyebiliriz.

Yeşil mercimek kansızlığa iyi gelir.

Yeşil mercimeğin faydaları arasında anne sütünü artıcı özellik göstermesi de yer almaktadır.

Göz sağlığı için hayli iyi gelen yeşil mercimek göz sağlığı noktasında problemler yaşayanlar için tüketimi önerilen bir besindir.

Yeşil mercimek şeker hastalığına karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.

Vücuttan toksin atımı noktasında yeşil mercimek hayli faydalıdır.

Yeşil mercimek kalp hastalıklarına karşı da koruyucu bir rol üstlenmektedir.

Yeşil mercimek bağırsak hareketlerini hızlandırır ve düzene girmesine olanak sağlar.

Kan akış hızını hızlandıran yeşil mercimek beraberinde kolesterolü de düşürür.

 

Bugün sizlerle yeşil mercimeğin faydaları konusunu paylaştık. Bu konuda dikkatinizi çekmek istediğimiz bir konuda yeşil mercimeğin suyudur. Yeşil mercimeğin suyu genellikle yemeklere salatalara çorbalara katılmak istenmez süzülüp atılması tercih edilen bir sudur. Oysa ki yeşil mercimeğin suyu kaslar üzerinde son derece olumlu etkileri olan bir sudur. Kaynatılıp içildiği taktirde kas ağrılarına son verir. O nedenle yeşil mercimeğin suyundan da kendinden olduğu kadar yararlanmalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir