BİTKİSEL YAĞLAR

Çuha Çiçeği Yağı

çuha-çiçeği-yağıÇuha çiçeği bazı alt türleri bulunan önemli bir bitkidir. Kuzey Amerika ve Avrupa’nın belirli bölgelerinde yetişmektedir. Çuha çiçeğinin altınımsı ve daha açık sarı renkte olan 10-20 cm uzayabilen ve güzel kokan çiçekleri vardır. Bu bitkiden elde edilen çuha çiçeği yağı birçok faydası vardır. Bu faydalardan bazılarını sizler için paylaşacağız. Çuha çiçeği yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Fazla kiloların verilmesinde etkilidir. Çinko ile kullanıldığında ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin yok edilmesinde kullanılır. Yüksek kolesterol ve tansiyon seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Çuha Çiçeği Faydaları, Yararları

Kireçlenme sonucu ortaya çıkan bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına iyi gelen çuha çiçeği yağı günde üç kez olmak üzere yemek yedikten sonra ek gıda olarak kullanılabilir. Belirlenmiş herhangi bir yan etkisi olmayan çuha çiçeği yağı faydaları oldukça fazladır. Çuha çiçeği kökleri ve yaprakları kurutulduktan sonra suda kaynatıldıktan sonra tüketilebileceği gibi taze yaprakları salatalara katılarak yenilebilir. Yapılan bu tarifler sinirleri rahatlatarak uyku problemi yaşayanların imdadına yetişerek uyku getirir. Köklerinin haşlanarak tüketilmesi ise taş düşürmeye yardımcı olur ayrıca idrar zorluklarına iyi gelir. Çuha çiçeği yağı faydaları konusundan tekrar bahsedecek olursak çuha çiçeği yağı stres, umutsuzluk ve çaresizlik duygularının yenilmesine yardımcı olarak size mutluluk katacaktır. Kalp krizi riskini azaltır. Bunun dışında yaşlılık etkilerinin ertelenmesine yardımcı olur. Aşırı alkol ve sigara kullanmaktan kaynaklanan toksin etkilerini hafifletir.

Çuha çiçeği değişik hastalıkların veya alışkanlıkların etkisinden kurtulmada belirlenen programlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu programlar depresyon tedavi programları, kilo yönetimi programları gibi yardım alınarak tedavi edilen programlardır. Görüldüğü gibi çuha çiçeği yağı yararları saymakla bitmez. Fakat bu bitkilerden maksimum yarar sağlamak istiyorsak günlük kullanım miktarına uyarak ve belirlenen reçeteler çerçevesinde kullanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir