BİTKİSEL YAĞLAR

Keten Yağı

kekik-yağıAdını sıklıkla duyduğumuz bir bitkisel yağ olan keten yağı bugün Bitkisel Dermanlar ailesinin konuğu. Keten yağı keten tohumu yağı olarak da bilinmektedir. Hatta halk tarafından en çok bilinen ismi keten tohumu yağıdır. Bugün keten tohumu yağının faydaları ve keten tohumu yağının kullanımı üzerine hazırladığımız bu yazı pek çok sağlık sorununa şifa olacaktır.

Keten yağı doymamış yağ oranı oldukça yüksek bir yağdır. Bitkisel yağlar ailesi içinde protein bakımından zengin yağlar arasında yer alır. Keten tohumu yağı faydaları nelerdir gelin bunlara değinelim.

Keten yağı faydaları;

Pek çok kadının en büyük sıkıntılarından biri menapozdur. Menapoz dönemi sorunları ile mücadele de keten yağı kadınlar için en faydalı bitkisel yağlar arasında yer alır.

Mide ve sindirim sistemi üzerinde de çok etkili olan keten yağı, hazımsızlığı giderir. Keten yağının faydaları arasında mide yanmasına iyi gelmesi de yer almaktadır.

Keten yağının faydaları içinde yer alan bir diğer durum ise sindirim sistemi iltihaplanması için yarayışlı bir bitkisel yağ olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir