DİYETLER

Karatay Diyeti Menüsü

karatay-diyeti-menüsüKaratay diyeti diyet olmaktan çok bir yaşam tarzı olarak da benimsenebilir. Özellikle bizim Türk Toplumu yağlı tuzlu ve bol ekmekli yiyeceklerin üstüne ağır tatlıları götürmeyi çok sever. Fakat bunlar sağlığımızı tehdit eden besinler.

Karatay diyeti karbonhidratlara-tatlılara-hamur işi besinlere ve tuza tamamen karşı bir diyettir.

Karatay diyeti başka diyetlerce yasaklanan kırmızı et ve kuruyemiş dostu bir diyettir ve zeytinyağına bayılır. Karatay diyeti dünyaca ünlü Türk Kardiyoloji Profesörü Canan Karatay Efendigil tarafından önerilen ve tüm hayatımız boyunca kullanabileceğimiz bir diyet.

Karatay diyeti diğer diyetlerden ayrılmaktadır. Bizim mutfağımızla kebaplar ızgaralar zeytinyağlı dolmalar konusunda uyum gösterirken rafine Un, Rafine Tuz ve Rafine Şekeri katiyetle kabul etmez.

Karatay Diyeti Menüsü Nedir?

Karatay diyeti menüsü aslında kolayca şu şekilde açıklanabilir: yiyecek menünüzden tuzu şekeri ve un mamüllerini çıkardığınızda geriye ne kalırsa Karatay diyeti menüsü içine girer.

Gelin hep beraber öğün öğün Karatay menüsünü gözden geçirelim:

  • Sabah Kahvaltıları: şekersiz çayların hepsi+domates+peynir+ceviz+fındık fıstık+haşlanmış yumurta

  • Öğle Menüleri: kırmızı et ızgara+tavuk ızgara+balık ızgara+ciğer kebap+bonfile+pirzola+yeşil salataların her çeşidi+yoğurt+ ayran+meyve

  • Akşam Menüleri: Dana eti ızgara+tavukızgara+balıkızgara+yeşilsalatalar+zeytinyağlıenginar+roka +1 kibrit büyüklüğünde tahin helvası

Bu menülerden istediğinizi seçebilirsiniz. Hepsini yemeyin sakın.

Karatay diyetinde Şeker yok demiştik ama tamamen yok demek biraz abartıya kaçar. Söz gelimi 80 kiloluk bir erkekte 5 litre kan varsa 5 mg günlük şeker alabilir. Bu da günde 1 küp çay şekeri demektir. Bu görüş Profesör Canan Karatay hanımefendiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir