DİYETLER

Karpuz Zayıflatır mı Yoksa Kilomu Aldırır?

Mevsim karpuz mevsimi! Tezgahlarda çoktan yerini alan karpuz her geçen gün düşen fiyatı ile de yüz güldürüyor. Özellikle yaz günleri için en çok tercih edilen besin olan karpuz içerdiği yüksek oranda ki su ile yaz günlerinin vazgeçilmezi. Karpuz bir dönemler diyet ile adı özdeşleşen bir meyveydi! Karpuz peynir diyeti bir zamanların favori diyet grubu içerisinde yer alıyordu. Geçmiş zaman ekleri ile konuşuyoruz çünkü karpuz konusunda son yıllarda uzmanların uyarıları ard arda geliyor. Karpuz diyeti yapan kişilere karpuzun zayıflatmayacağı altı çizilerek söyleniyor. Peki nedir gerçek? Karpuz zayıflatır mı yoksa karpuz kilomu aldırır?

karpuz-zayıflatır-mı-yoksa-kilomu-aldırır

Karpuz kaç kaloridir?

Karpuz zayıflatır mı yoksa kilomu aldırır bunu öğrenmenin yolu kalori hesabıdır demiyoruz tabi ki! Karpuz kalorisi 1 porsiyonda 57 kcal’dir. Karpuz porsiyonu ise yaklaşık 150 gramdır. Karpuz içerik olarak yüksek oranda karbonhidrat içerir. Karpuzun zayıflatma etkisine gölge düşüren de zaten içeriğinde bulunan yüksek oranda ki karbonhidrattır. Karpuz diyeti uzmanlar tarafından yüksek oranda karbonhidrat içermesinden dolayı tavsiye edilmez. Kan şekerini yükseltmesi karpuzun diyet noktasında önünde en büyük engeldir.

karpuz-zayıflatır-mı-yoksa-kilomu-aldırır (2)Karpuz diyeti yerine ölçülü yemek!

Uzmanlar karpuz diyeti yerine karpuz ile ölçülü beslenmenin doğru olacağını savunuyorlar. Vücutta su atımını hızlandıran karpuz ince bağırsakların sıklıkla çalışmasına olanak verir. Sık sık tuvalete çıkan kişi zayıfladığını düşünür fakat vücuttan giden büyük ölçüde yağ yerine su olur. Diyet uzmanları karpuzu diyetlerin içerisine bir porsiyon ve ara öğün olarak alın diyorlar. Diyet yaparken bir ara öğünü karpuz ile geçirebilirsiniz diyen uzmanlar sadece karpuz peynir diyeti yaparak kalıcı kilo verilemeyeceğini, vücuttan giden kiloların vücut su kütlesinden gittiğinin altını çiziyorlar. Ayrıca tek tip beslenme şekli ile diyet uygulamamak gerektiğini savunan uzmanlar her zaman çok yönlü beslenmenin doğru olduğunun altını çiziyorlar.

Karpuz diyeti ile verilen kilolar yağ değil sudur!

karpuz-zayıflatır-mı-yoksa-kilomu-aldırır (3)

Kimse su kaybederek zayıflayamaz. Gerçek kilo vermek sadece vücutta ki yağ oranının azalması ile mümkündür. Karpuzun bağırsakları çalıştırması yönünden yararlanmak için onu diyetlerde çok sık olmamakla birlikte ara öğün olarak tüketmeniz gerektiğinin tekrar altını çiziyoruz. Sizler karpuz peynir diyeti yerine daha önce yayınlamış olduğumuz ve çok yönlü bir beslenmeyi işaret eden karpuz diyeti yazımızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir