NE İYİ GELİR?

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir?

saç-kepeğine-ne-iyi-gelirSaç deresinin yağlanıp kuruması sonucu pul pul dökülmesi kepek problemini beraberinde getirir. En önemli saç problemlerinin başında gelen kepek, bugün Bitkisel Dermanlar için şifalı bitkiler ile çözüm bulacağı bir problem. Öncelikli olarak kepek oluşumunun pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında saç ürünleriniz geliyor olabilir. Çözümünü paylaşmadan önce gelin hep birlikte saç kepeği neden oluşur bunları inceleyelim.

Saç kepeği neden oluşur?

Kepeğin ana nedeni bir egzama türü olan seboreik dermatit hastalığıdır. Bu hastalık saç derisinin yağlanarak kabuk atması ve dökülmesine olanak sağlar. Bu hastalığın oluşum nedeninin ise bir mantar türü olduğu tahmin edilmektedir.

Saç yıkama şeklinizde kepek oluşumunda oldukça etkilidir. Saçlarınızı uzun süre yıkamadığınızda da kepek oluşabileceği gibi kısa süreli saç yıkamalarında da kepek oluşumu gerçekleşmektedir. Yani ne sık sık nede uzun aralıklarla normal bir zaman zarfında saç yıkamanız gerekmektedir.

Yanlış ürün kullanımı! Saç kepeği oluşumunun altında yatan en önemli sorun yanlış ürünlerdir. Yanlış saç bakım ürünleri saç kepeği oluşturmaktadır.

Su eksikliği! Vücutta su eksikliği yani az su içmek kepek oluşumunun altında yatan nedenlerden biridir. Kepekli saçlardan kurtulmak için su tüketimini mutlaka artırmalısınız.

Kepek için bitkisel çözümler;

Saç kepeği için bitkisel kürler ile sizlerleyiz. İlk olarak limon ve sirke ikilisinden yararlanacağız.

1 çay kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı kadar sirkeyi karıştırın. Bu karışımı saçınızı duruladığınız suyun içine katın.

Kekik otu da saçınız için oldukça yararlıdır. 5 dal kekik otunu 2 su bardağı ile suda kaynatın. Ve bu su ile saçınızı tamamen ıslatın. 20 dakika bu şekilde bekleyin sonra saçınızı yıkayın.

Saç kepeği için bitkisel yağlar;

Hindistan yağı, çay ağacı yağı ve zeytin yağı ile saça masaj yapmak saç kepeğini önlemede oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir