BİTKİLER

Mucize Bir Bitki Maydanoz ve Maydanozun Faydaları

maydanoz mucizesiKokusu, tadı ve görüntüsü ile mutfağımızın hatta yemek dünyamızın tam ortasındadır maydanoz. Öyle ki maydanoz kullanımı sağlık içinde son derece önemli bir hal almıştır. Maydanozun faydaları saymakla bitmiyor peki maydanoz nasıl tüketilmelidir. Öncelikle önemli bir konu ki maydanozun bütünü ile diri diri tüketilmesi çok önemlidir. Saplarının kesilerek atılması maydanoz tüketimi için büyük bir yanlıştır. Maydanozun en büyük faydası sapında saklıdır. O yüzden maydanoz sapı ile birlikte tüketilmelidir.

Maydanozun Faydaları?

Maydanozun faydaları arasında en önemlilerinden biri bağırsağı çalıştırmasıdır. Bağırsak için maydanoz tüketimi fazlası ile önemlidir.

• İdrar söktüren ve terlemeyi sağlayan maydanoz bu yönü ile kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Maydanozun faydaları içinde böbrek taşlarını düşürmesi bağırsak kurtlarının vücuttan atılmasını sağlaması da önemli bir yer tutmaktadır.

• İştah açıcı etkisi ise maydanozun hem iyi hem de kötü özelliğidir. Diyetlerde tüketilen maydanoz kilo aldırmazken iştah açıcı özelliği ile de tezat oluşturmaktadır.

• Kansızlığa son vermesi maydanozun faydaları arasında bir diğeridir.

• Güzellik için ise maydanoz birebir faydalı bir bitkidir. Maydanoz tüketilerek cilt lekeleri ciltten uzaklaştırılır. Cildin tazelenmesini ve genç kalmasını sağlar maydanoz.

• Diş etleri için maydanoz tüketilmesi de oldukça sağlıklıdır.

• Kadınların adet dönemlerinde karın ağrısı azaltması ile de ün yapan maydanoz bu rahatsızlık dönemlerinde kadınlar için bir ağrı kesici vazifesi görür. Adet ağrılarını ne azaltır, sorusunun son günlerde ki popüler ismi maydanozdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir